ترکیه مذاکرات در ارتباط عضویت در اتحادیه اروپا را متوقف می نماید

© AFP 2022 / Adem Altanرجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس جمهور ترکیه از آمادگی کشورش برای توقف مذاکرات مربوط به عضویت در اتحادیه اروپا خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت که انقره آماده است مذاکرات خود را برای الحاق به اتحادیه اروپا متوقف کند و منافع این کشور با این تصمیم به خطر مواجه نخواهد شد.
پارلمان اروپا روز چهارشنبه گزارشی را که خواستار تعلیق رسمی مذاکرات درباره عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا بود، تصویب نمود. این گزارش با 370 رای موافق، 109 مخالف و 143 رأی ممتنع تصویب شد.
طبق بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه، این تصمیم پارلمان اروپا برای انقره اهمیت ندارد.

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه - اسپوتنیک افغانستان
عوامل دوری ترکیه از اتحادیه اروپا

به نقل از خبرگزاری آنادولی، رئیس جمهور ترکیه در ازمیر اظهار داشت: حتی اگر اتحادیه اروپا با مواضع پارلمان اروپا همراه شود و از مذاکره با انقره اجتناب ورزد، منافع ترکیه به خطر نخواهد افتاد. تصمیم بگیرید! ترکیه برای چنین توسعه‌ای آماده است. اگرچه من شخصا معتقد هستم که اتحادیه اروپا قادر نخواهند بود این گام را بردارد.
اردوغان گفت که انتقاد پارلمان اروپا علیه ترکیه به طور کامل بر پایه استدلال حامیان "جنبش تروریستی فتح الله گولن و تروریست‌های حزب کارگران کردستان" برقرار است. وی همچنین افزود: "اگر مخالفان انقره به کوچکترین شانسی دست یابند، ترکیه را بلافاصله درج فهرست سازمان های جنایتکار می‌کنند."
درخواست رسمی ترکیه برای پیوستن به جامعه اروپا (نهادی که بعدها به اتحادیه اروپا تبدیل شد) در 14 اپریل 1987 ارائه شد. مذاکرات برای الحاق ترکیه از 3 اکتوبر 2005 آغاز شد و بارها و بارها به دلیل اختلافات در حالت تعلیق درآمد. در مارچ 2016، بروکسل مذاکرات را در ازای رضایت ترکیه برای کمک به کاهش جریان مهاجران به اروپا به جریان انداخت. با این حال، روابط اتحادیه اروپا ترکیه پس از یک کودتای مسلحانه در این کشور در تابستان سال 2016 رو به وخامت گذاشت. بروکسل با انتقاد از واکنش های مقامات ترکیه، دستگیری های دسته جمعی و سایر اقدامات انقره آمادگی به حالت تعلیق درآمده برای باز کردن فصل جدیدی از مذاکرات برای الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا را متوقف کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала