حمایت یک شرکت فرانسوی از داعش افشا شد

© Sputnik / Artur Gabdrahimov / ورود به گالری تصاویرحمایت یک شرکت فرانسوی از داعش افشا شد
حمایت یک شرکت فرانسوی از داعش افشا شد - اسپوتنیک افغانستان
دادگاهی در فرانسه شکایتی را علیه یک شرکت این کشور به اتهام حمایت از داعش دریافت کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از خبرگزاری "فرانس پرس" تعدادی از شرکت های این کشور علیه شرکت فرانسوی "تریوس فرانس" به اتهام فروش موادی که گروه تروریستی داعش برای ساخت مهمات از آن استفاده کرده، شکایت کردند. 

مقام‌های قضایی فرانسه گفتند که این شکایت مربوط به موضوع فروش ماده "سوربیتول" می‌شود که می‌توان از آن برای تولید سوخت موشک‌های غیر هدایت شونده استفاده کرد.

طرف هایی که این شکایت را طرح کردند، گفتند: پس از آزادسازی موصل عراق در سال 2016 یک انبار متعلق به عناصر داعش کشف شده که در آن ده‌ها کیسه از ماده سوربیتول نگهداری می‌شده که بر روی کیسه‌ها لوگوی شرکت تریوس بوده است.

این گزارش می‌افزاید: شاکیان این پرونده شرکت فرانسوی را متهم به کمک برای ارتکاب به اقدامات تروریستی و حمایت از تروریسم کردند.

از سوی دیگر شرکت تریوس اعتراف کرده محموله سوربیتول متعلق به این شرکت است اما افزوده که 45 تن از این ماده را به ترکیه صادر کرده؛ اما پس از مدتی این ماده در مناطقی که تحت کنترل داعش در سوریه بوده پیدا شده است.

طرف هایی که این شکایت را به دادگاه فرانسه ارائه کردند، همچنین این شرکت فرانسوی را متهم کردند که طی سال 2017 نیز برای دو مرتبه اقدام به ارسال ماده سوربیتول به سوریه کرده یعنی پس از کشف این مواد در انبار داعش در سال 2016 و نتیجه گرفتند که این شرکت به صورت تعمدی این ماده را برای گروه‌های تروریستی ارسال کرده است.

در همین حال شرکت تریوس اعلام کرده که ارسال این مواد به سوریه قانونی بوده است و پس از اینکه شرکت مطلع شده که مواد برای اهداف دیگری استفاده می شود، ارسال آن را متوقف کرده است.

سال 2017 نیز بیت هس رئیس شرکت سیمان و مصالح ساختمانی لافارژ اولسن اعلام کرده بود: این شرکت از طریق یک واسطه به گروه تروریستی داعش پول داده است. وی هدف از این اقدام را تامین امنیت کارخانه خود در شمال سوریه اعلام کرد.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала