وعده‌ رئیس جمهور غنی هنگام نواختن زنگ مکاتب در کابل

© Photo / ARGمحمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان
محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور وعده سپرد که در پنج سال آینده تمام معلمان دارای تحصیلات عالی خواهند بود.

به گزارش اسپوتنیک، رییس‌جمهور غنی پیش از چاشت ر.ز گذشته (دوشنبه، ۵حمل) با نواختن زنگ مکتب، سال جدید آموزشی را به‌گونۀ رسمی آغاز کرد.
قرار است در سال جدید آموزشی، بیش از یک میلیون دانش‌آموز جدید در نزدیک به 1800 مکتب در سراسر کشور ثبت نام کنند.
آقای غنی که در مراسم به مناسبت آغاز سال آموزشی جدید، امروز در لیسۀ امانی کابل سخن می‌‎زد، هم‌چنان نوید داد که هزاران آموزگار تازه نیز استخدام خواهند شد که از این میان ده‌هزار آموزگار، آزمون‌ها را سپری کرده‌اند و قرار است به‌زودی استخدام شوند. 

رییس جمهور محمداشرف غنی در مراسم آغاز سال تعلیمی، در لابه‌لای تعهدات جدیدش گفت که وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف به صورت مشترک در مدت پنج سال، زمینه‌ی فراگیری تحصیلات عالی را برای معلمان فراهم می‌کنند.
شعار آموزشی امسال «معارف برتر، آیندۀ بهتر» انتخاب شده‌است. رییس‌جمهور غنی، می‌گوید که یکی از اهداف اصلی سال جدید آموزشی، بلند بردن کیفیت آموزش در مکتب‌ها است که در این راستا قرار است در حدود صدهزار آموزگار چهارده پاس، مدرک لیسانس بگیرند و ۵۷هزار آموزگار دوازده پاس هم چهارده پاس شوند.
رییس‌جمهور، در بخش دیگر از سخنانش افزود که در سال جدید آموزشی، کتاب‌های درسی به‌گونۀ کامل بدست دانش‌آموزان قرار خواهند گرفت: «ده و نیم میلیون جلد کتاب مکتب چاپ شده‌است 37 میلیون کتاب دیگر در جریان پروسۀ تدارکاتی قرار دارد که عنقریب این پروسه تکمیل و چاپ آن آغاز خواهد شد. در سال جاری ما خواهیم توانست برای بار اول به شاگردان تمامی مکاتب کشور، کتاب‌‎های درسی شان را به‌گونۀ مکمل برسانیم.»
رییس‌جمهور غنی هم‌چنان تأکید کرد که قرار است مکتب‌ها در کشور به شبکۀ فایبر نوری وصل شوند. او گفت تاکنون 115 در نُه ولایت به این شبکه وصل شده‌اند.
آقای غنی، گفت که در سال جدید آموزشی، ساخت 2700 تکمیل خواهد شد.
این در حالی است که بسیاری از مکتب‌ها در کشور حتا در کابل، ساختمان ندارند و دانش‌آموزان در فضای باز درس می‌خوانند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала