افشاگری رییس پیشین کمیسیون شکایات انتخاباتی

© Photo / FB / Abdul Aziz Ariaeyعبدالعزیز آریایی، رییس اسبق کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی
عبدالعزیز آریایی، رییس اسبق کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رییس پیشین کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید اشرف غنی به او دستور داد که شماری از افراد مشخص را در انتخابات ولسی جرگه برنده اعلام کند.

به گزارش اسپوتنیک،عبدالعزیز آریایی، در صحبت با "آریانا نیور" کابل گفته است که، رییس‌جمهور در انتخابات مداخله کرده و از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته است که باید برخی افراد مشخص در انتخابات ولسی جرگه برنده اعلام شوند.
رییس پیشین کمیسیون شکایات انتخاباتی که به دلیل کم‌کاری و ضعف مدیریت در انتخابات ولسی جرگه میزان سال 1397 به دادستانی معرفی شده، در گفت‌وگویی تلویزیونی پرده از رازی پنهانی برمی‌دارد.
آریایی، می گوید رییس‌جمهور در انتخابات مداخله کرده و از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته است که باید برخی افراد مشخص در انتخابات ولسی جرگه برنده اعلام شوند: رییس‌جمهور غنی در جلسه‌ای به من دستور داد که شماری از افراد مشخص را در انتخابات ولسی جرگه برنده اعلام کنم. 

ممنوع الخروج شدن اعضای پیشین کمیسیون های انتخابات و شکایات انتخاباتی - اسپوتنیک افغانستان
ممنوع الخروج شدن اعضای پیشین کمیسیون های انتخابات و شکایات انتخاباتی

آریایی به یکی از موارد مداخلات رییس‌جمهور اشاره می‌کند و می‌گوید، در یکی از جلسات مشترک، رییس‌جمهور به وی گفته که از وکلای کتوازی یکی بهتر از دیگران است و باید متوجه باشد.
این در حالی است که پیش از این، اسنادی افشا شده که رییس‌جمهور به گونه مستقیم به زمینه راه‌یابی میرزاخان کتوازی از ولایت پکتیا را به ولسی جرگه فراهم ساخته است.
از سوی دیگر، آقای آریایی خاطرنشان می‌کند که حلقه‌های نزدیک به رییس‌جمهور برای تغییر نتایج انتخابات ولسی جرگه پول‌های هنگفتی مصرف کردند و در حال حاضر از سوی این حلقه‌ها تهدید می‌شود.
رییس پیشین کمیسیون شکایات انتخاباتی تاکید می‌کند که نتیجه تحقیقات دادستانی کل را قبول ندارد و در حق وی ظلم شده است.
آریایی از بودن خود در حکومت وحدت ملی اظهار پشیمانی می‌کند و می‌افزاید: بزرگترین اشتباه من در زنده گی این بود که در حکومتی شریک شدم که هیچ گونه احترامی به مردم‌سالاری ندارد.
او نظام کنونی را نظام جنگل خواند و گفت که در نظام جنگل، زور حاکم است و هرکه پنجه قوی و دندان شکننده داشت، برنده و پیروز میدان است.
این گفته‌ها درحالی ابراز می‌شود که ارگ ریاست جمهوری ادعای عبدالعزیز آریایی را رد می‌کند و می‌گوید که رییس‌جمهور هیچ‌گاه کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی را به تنهایی ملاقات نکرده و دستوری به آنان نداده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала