ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

احتمال برگزاری مذاکرات میان حکومت کابل و طالبان در سمرقند

© Fotolia / V_aplاحتمال برگزاری مذاکرات میان حکومت کابل و طالبان در سمرقند
احتمال برگزاری مذاکرات میان حکومت کابل و طالبان در سمرقند - اسپوتنیک افغانستان
هیئت ازبکستان پیشنهاد کرده تا مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان در سمرقند برگزار شود.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه افغانستان گفته است که مذاکرات میان حکومت کابل و طالبان احتمال دارد در سمرقند برگزار شود، اما از تاریخ مشخص مذاکرات احتمالی چیزی گفته نشده است.
در همین حال محمداشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان با هیأت عالی‌رتبۀ جمهوری ازبیکستان تحت رهبری ویکتور محمودوف مشاور امنیت ملی و عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجۀ آن کشور، دیدار کرد.
در این دیدار که در ارگ انجام شد، هر دو جانب در رابطه به صلح، اتصال منطقوی، پروژه‌های زیربنایی میان دو کشور، تجارت، ترانزیت، مسایل منطقوی و گسترش روابط اقتصادی بحث و تبادل نظر نمودند.
هیأت متذکره، ضمن تقدیم سلام‌ها و تمنیات نیک رئیس‌جمهور ازبیکستان به رئیس‌جمهور غنی، گفتند که روابط میان دوکشور بهتر از هر زمان دیگر بوده و تطبیق پروژهای زیربنایی و مشترک میان افغانستان و ازبیکستان، باعث تقویت این روابط می‌گردد.
هیأت متذکره، همکاری‌های تخنیکی مشترک در تطبیق پروژه‌ها را عالی ارزیابی کرد و حمایت خویش را از تمامی برنامه‌های حکومت به خصوص پروسۀ صلح به رهبری و مالکیت حکومت افغانستان اعلام نمود. هیات خاطرنشان کرد: در صورتی که طالبان آمادۀ مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان شوند، ازبیکستان آماده است تا در سمرقند، این مذاکرات را میزبانی نماید.
رئیس‌جمهور غنی ضمن خوش‌آمدید به هیأت مذکور و تقدیم سلام‌ها و تمنیات نیک به رئیس‌جمهور ازبیکستان، از نقش مثبت آن کشور در تمام عرصه‌ها به ویژه تسریع روند تطبیق پروژه‌های اقتصادی و زیربنایی توافق‌شده میان دو کشور، قدردانی نمود.
رئیس‌جمهور کشور گفت که تمرکز جدی روی افزایش همکاری‌های مشترک در منطقه وجود دارد و این کار باعث ایجاد ثبات در منطقه می‌گردد.
همچنان رئیس‌جمهور غنی از آمادگی ازبیکستان به‌خاطر میزبانی از مذاکرات صلح، قدردانی نمود و گفت که سمرقند یک میراث فرهنگی مشترک دوکشور است.
شایان ذکر است که پیش از این دو بار نمایندگان طالبان در نشست های مسکو روی صلح در افغانستان در عدم حضور حکومت افغانستان شرکت کرده بودند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала