ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کنگره امریکا خواستار تبدیل یونیفورم نیروهای ارتش افغانستان شد

© AFP 2021 / Farshad Usyanکنگره امریکا خواستار تبدیل یونیفورم نیروهای ارتش افغانستان شد
کنگره امریکا خواستار تبدیل یونیفورم نیروهای ارتش افغانستان شد - اسپوتنیک افغانستان
در گزارش سیگار گفته شده است که یک شرکت خصوصی حق طراحی این یونیفورم را به دست آورده بود و عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع پیشین افغانستان، بی‌درنگ این طرح را انتخاب کرده بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه هشت صبح، یافته‌های یک گزارش تازه نشان می‌دهد که وزارت دفاع امریکا، گران‌ترین و غیراستتارترین یونیفورم را برای نیروهای ارتش افغانستان تهیه کرده است.

این گزارش که توسط ارتش ایالت متحده تهیه شده روز گذشته به کنکره یا مجلس سنای امریکا سپرده شد. روزنامه یو اس ای تودی (USA Today) که به یک نسخه‌ی از این گزارش دست یافته، می‌نویسد یونیفورمی که نیروهای ارتش افغانستان در حال حاضر از آن استفاده می‌کنند، یکی از آشکاراترین طرح‌های استتاری را دارد که به راحتی قابل رویت است.

امریکا خواستار تغییر رنگ یونیفورم اردوی ملی افغانستان است - اسپوتنیک افغانستان
امریکا خواستار تغییر رنگ یونیفورم اردوی ملی افغانستان است

به همین دلیل اعضای کنگره امریکا از پنتاگون خواسته که طرح جایگزینی را برای یونیفورم کنونی نیروهای ارتش افغانستان بررسی کند.

این گزارش تازه، یافته‌های سیگار، بازرس ویژه ایالت متحده در امور بازسازی افغانستان، را نیز تایید می‌کند که پیش از این گزارش داده بود که طرح یونیفورم «استتار در جنگل» برای سربازان اردوی ملی افغانستان، بدون این‌که ارزیابی صورت گیرد، تهیه شده است. در حالی که این یونیفورم تنها برای ۲ درصد مناطق کشور مناسب و قابل استفاده است.

سیگار پیش از این گزارش داده بود که تا سال ۲۰۱۷، امریکا ۹۳ میلیون دالر را برای خرید ۱.۳ میلیون دست یونیفورم با طرح جنگل برای ارتش افغانستان به مصرف رسانده بود. این نهاد ناظر افزوده است که این طرح بالقوه میان سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ حدود ۲۸ میلیون دالر هزینه اضافی برداشته است.

در گزارش سیگار گفته شده است که یک شرکت خصوصی حق طراحی این یونیفورم «استتار در جنگل» را به دست آورده بود و عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع پیشین افغانستان، بی‌درنگ این طرح را انتخاب کرده بود.
پیش از این جیمز ماتیس، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا از مقام‌های این وزارت به دلیل ضایع‌ساختن حدود ۲۸ میلیون دالر برای گزینش طرح قابل سوال یونیفورم «استتار در جنگل» برای سربازان اردوی ملی افغانستان انتقاد نموده است.

روزنامه یو اس ای تودی، از جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان، نقل قول کرده که گفته «پوشیدن یونیفورم‌های کنونی نیروهای ارتش مثل این است که پشت لباس تان نوشته باشد که به من شلیک کن!»

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала