ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ضیاالحق امرخیل: عبدالله عبدالله باید از ریاست اجراییه استعفا بدهد

© Photo / Z.Aضیاالحق امرخیل: عبدالله عبدالله باید از ریاست اجراییه استعفا بدهد
ضیاالحق امرخیل: عبدالله عبدالله باید از ریاست اجراییه استعفا بدهد - اسپوتنیک افغانستان
ضیاالحق امرخیل مشاور رییس جمهور غنی می‌گوید که رییس اجراییه باید بر اساس قانون پیش از ورود به انتخابات استعفا بدهد.

به گزارش اسپوتنیک، آقای امرخیل در گفتگو با «افغانستان.رو» می‌گوید که بر اساس قانون رییس‌جمهور می‌تواند به کارش دوام بدهد اما عبدالله عبدالله باید از ریاست اجراییه استعفا بدهد.

وی در بخشی از گفتگو می‌گوید: «رییس‌جمهور چون نامزد ریاست‌جمهوری است، از سمتش استعفا نمی‌دهد. عضو مجلس وقتی نامزد پارلمان می‌شود، از پستش استعفا نمی‌کند. اما رییس اجرایی به لحاظ قانونی باید استعفا بدهد و پس از آن وارد انتخابات شود».

 امرخیل در این گفتگو چانس رییس جمهور کنونی را برای احراز دوبارۀ کرسی بیشتر از همه دانسته است:

«رییس‌جمهور غنی برنامه و پروگرام دارد. اشرف‌غنی یک زورمند نیست. استاد دانشگاه بود و در انتخابات نامزد شد، مردم به او رأی دادند و در نتیجۀ حمایت مردم در افغانستان کارهای اساسی و بنیادی را آغاز کرده است. هیچ سیاست مداری به اندازۀ رییس‌جمهور به ولایات سفر نداشته است. او عملاً روی بسیاری از پروژه‌های ملی کار می‌کند».

امرخیل میگوید که انتخابات ریاست جمهوری 2014 بهتر از انتخابات پارلمانی 2018 بوده است: «انتخابات ریاست جمهوری 2014 صد چند بهتر از انتخابات پارلمانی 2018 بود. در انتخابات پارلمانی، ملت قربانی دادند و به گونۀ گسترده در پروسه شرکت کردند، اما مدیریت روند انتخابات به خوبی انجام نشد».

ضیاالحق امرخیل یکی از چهره‌های جنجالی انتخابات بحرانی 2014 بود که در روز انتخابات از سوی پولیس کابل به انتقال مواد انتخاباتی با هدف تقلب متهم شد. چندی بعد و در میانۀ جنجال‌های انتخاباتی ستاد عبدالله عبدالله نوارهای صوتی منسوب به وی را نشر کرد که در آن افراد را برای تقلب در انتخابات فرا می‌خواند. اتهامی که با اصطلاح رمزآلود «گوسفندها را چاق کنید» که گویا اشاره به پر کردن صندوق‌های رای بود، به سر و صدای جهانی منجر شد و تشکیل حکومت ائتلافی را در پی داشت. «آرای گوسفندی» جز اصطلاحاتی بود که پس از نشر آن نوارها تبدیل به یک اصطلاح معروف در افغانستان شد. آقای امرخیل نسبت آن صداها به خودش را در آن زمان رد کرد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала