ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

بازی موش و پشک توسط امریکا با دولت کابل و طالبان

© AFP 2021 / Javed Tanveerبازی موش و پشک توسط امریکا با دولت کابل و طالبان
بازی موش و پشک توسط امریکا با دولت کابل و طالبان - اسپوتنیک افغانستان
با توجه به پراکندگی آرا و مدیریت ناموفق دولت افغانستان در روند صلح همچنین مداخلات پی در پی امریکا، مذاکرات صلح با سرنوشت نامعلومی روبرو است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، عمرداودزی، رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که دولت هیئتی را برای گفت‌وگو با طالبان به قطر اعزام خواهد کرد.
رئیس دارالانشای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که ترکیب این هیئت تا سه روز آینده و در دور بعدی نشست شورای عالی رهبری صلح مشخص خواهد شد.
شورای عالی رهبری صلح، اخیرا به ابتکار عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان و با همکاری اشرف غنی ایجاد شده است تا درباره مسائل مهم مرتبط با روند صلح تصمیم گیری کند.
داودزی تصریح کرد که این هیئت تنها به نمایندگی از دولت افغانستان درباره برخی از مسائل با طالبان تبادل نظر می‌کند و در واقع مسئولیت انجام مذاکرات صلح با این گروه را به عهده نخواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد که برای آغاز مذاکرات رسمی صلح با طالبان هیئت جداگانه و فراگیر تشکیل خواهد شد.
ارگ ریاست جمهوری افغانستان پیش از این تیمی را برای مذاکره با طالبان تشکیل داده بود که از نقش احزاب سیاسی، جوامع مدنی و نمایندگان مردمی در آن چشم پوشی شده بود.
اقداماتی نیز در راستای آمادگی برای مذاکره با طالبان از سوی دولت افغانستان صورت گرفته است تا با همکاری احزاب خطوط قرمز مذاکرات صلح و ترکیب مذاکره کننده صلح با طالبان را مشخص شود.
کمیته‌ای به سرپرستی عبدالرب رسول سیاف، رئیس شورای حراست و ثبات افغانستان، خطوط قرمز در مذاکرات صلح با طالبان را بررسی و تعیین خواهد کرد.
همچنین کمیته دیگری نیز به سرپرستی سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور افغانستان وظیفه دارد تا مسئولیت و راهکار تیم مذاکره کننده صلح دولت افغانستان با طالبان را تا روزهای آینده مشخص کند.
هنوز مشخص نیست که نتایج کار این کمیته‌ها از سوی احزاب سیاسی بویژه جریان اپوزیسیون دولت پذیرفته خواهد شد و یا خیر؟
همزمان با آغاز اقدامات ابتدایی و تلاش‌ها برای آمادگی‌ به منظور آغاز مذاکرات صلح با طالبان از سوی دولت افغانستان انتقادهای نیز وجود دارد که اقدامات شورای عالی را سفارشی عنوان کرده‌ است.
تیم انتخاباتی صلح و اعتدال، به رهبری حنیف اتمر، مشاور سابق امنیت ملی افغانستان از رقبای اصلی اشرف غنی وعبدالله در انتخابات ریاست جمهوری این کشور محسوب می‌شود.
این تیم انتخاباتی که حمایت محقق، معاون دوم ریاست اجرایی و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، یونس قانونی، عضو ارشد حزب جمعیت و عطامحمد نور، رئیس اجرایی این حزب را با خود دارد به اقدامات اخیر دولت افغانستان در روند صلح این کشور اعتراض کرده است.
در بیانیه این شورا آمده که هیچ گونه مشورتی با جریان‌های سیاسی و مردمی درباره برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح صورت نگرفته است، اهداف آن مشخص نیست و اعضای این جرگه نیز به صورت سفارشی از سوی دولت افغانستان تعیین می‌شوند.
این در حالی است که دولت افغانستان بر روی لویه جرگه مشورتی صلح برای تحت فشار قرار دادن طالبان حساب باز کرده است تا از این طریق بلکه بتواند ابتکار عمل در این روند را به دست گیرد.
در روزهای گذشته بین مقامات افغان و زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا بحث‌های صورت گرفت تا دو طرف درباره زمان برگزاری لویه جرگه و دور ششم مذاکرات صلح با طالبان به جمع بندی برسند.
مقامات افغان اصرار دارند که مذاکرات صلح با طالبان باید پس از برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح صورت گیرد تا هیئت دولت افغانستان در مذاکره احتمالی با طالبان بتواند نظر مردم این کشور را مطرح کند.
اما مقامات امریکایی تاکید می‌کنند که لویه جرگه مشورتی صلح باید پس از پایان مذاکرات صلح با طالبان برگزار شود تا نتایج مذاکرات صلح و یا توافق احتمالی با طالبان را مورد بررسی قرار دهد.
با این حال، هنوز مشخص نشده است که آیا امریکا و دولت افغانستان درباره زمان برگزاری دور بعدی مذاکرات صلح با طالبان به جمع بندی رسیده‌اند و یا خیر؟
همچنین زمزمه‌هایی نیز درباره وجود اختلافات جدی بین امریکا و دولت افغانستان درباره محل مذاکرات صلح با طالبان نیز وجود دارد زیرا دولت افغانستان مخالف برگزاری مذاکرات صلح در قطر است.
از سوی دیگر، طالبان هنوز به آغاز تلاش‌های جدید دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صلح واکنشی نشان نداده است اما این گروه در گذشته همواره از مذاکره با دولت افغانستان سرباز زده است.
قرار است بزودی نشستی نیز بین احزاب سیاسی و طالبان در قطر برگزار شود که دولت افغانستان به این نشست روی خوشی نشان نداده و احتمالا باعث تشدید تنش‌ها بین دولت و احزاب سیاسی این کشور می‌شود.
در آخرین اظهارات سخنگوی طالبان گفته شده که دور دوم مذاکرات احزاب سیاسی با این گروه در قطر مذاکرات رسمی صلح نیست و کسی به نمایندگی از دولت افغانستان در این نشست حضور ندارد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала