ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

تأثیر منفی بسته‌ماندن دهلیز هوایی پاکستان بر اقتصاد کابل

© REUTERS / Faisal Mahmoodتأثیر منفی بسته‌ماندن دهلیز هوایی پاکستان بر اقتصاد کابل
تأثیر منفی بسته‌ماندن دهلیز هوایی پاکستان بر اقتصاد کابل - اسپوتنیک افغانستان
ادارۀ هوانوردی، می‌گوید که شش مسیر عبوری پروازها از فضای پاکستان می‌گذرند و در حال حاضر تمامی این مسیرها به‌روی پروازهای عبوری بسته‌استند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از رسانه های خبری کابل، بسته‌ماندن حریم هوایی پاکستان در یک ماه گذشته، هشت میلیون دالر به درآمدهای عبور از حریم فضایی افغانستان زیان زده‌است.
ادارۀ هوانوردی، می‌گوید که شش مسیر عبوری پروازها از فضای پاکستان می‌گذرند و در حال حاضر تمامی این مسیرها به‌روی پروازهای عبوری بسته‌استند.
در حدود یک ماه پیش، پس از بالاگرفتن تنش‌ها میان پاکستان و هند، پاکستان حریم فضایی‌اش را به‌روی پروازهای خارجی بست. از آن زمان تاکنون، هیچ هواپیمای افغانستان اجازه ندارند از حریم فضایی پاکستان عبور کنند. 

پایان فعالیت حبیب بانک پاکستان در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
پایان فعالیت حبیب بانک پاکستان در افغانستان

پروازهای دهلی‌نو — کابل نیز از حریم فضایی ایران صورت می‌گیرند.
رییس ادارۀ هوانوردی افغانستان، می‌گوید که پیش از بسته‌شدن حریم فضایی پاکستان، روزانه به‌گونۀ میانگین تا 250 هواپیما با استفاده از حریم فضایی افغانستان به دیگر کشورها رفت و آمد می‌کردند، اما از ماه مارچ سال روان میلادی به این‌سو که حریم فضایی پاکستان بسته بوده‌است، روزانه در حدود نُه پرواز از حریم فضایی کشور عبور می‌کنند.
از سویی هم، با بسته‌شدن فضای پاکستان به‌روی پروازهای عبوری افغانستان، فاصلۀ زمانی میان میدان‌های هوایی کابل و دهلی‌نو به شش ساعت افزایش یافته‌است.
در این میان، دو شرکت هندی، پروازهای‌شان را تا زمان نامعلومی به افغانستان متوقف ساخته‌اند.
در همین حال، شماری از کارمندان شرکت‌های گردشگری در پایتخت، می‌گویند که در کنار کاهش مسافرانی‌که به هند می‌روند، بهای تکت‌های هواپیماها در یک ماه اخیر بسیار بلند رفته‌است.
پیش از این، مسؤولان شرکت‌های هوانوردی داخلی گفته‌اند که پس از بسته‌شدن حریم فضایی پاکستان به‌روی پروازهای عبوری، میلیون‌ها دالر به آنان زیان رسیده‌است.
اما، مسؤولان ادارۀ هوانوردی، می‌گویند که تلاش دارند یک راه جدید فضایی را از راه چین به هند باز کنند که با این‌کار فاصلۀ زمانی کنونی پروازها تا یک ونیم ساعت کاهش خواهند یافت.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала