ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

بیش از 31.5 میلیون نفر جمعیت تخمینی افغانستان است

© Sputnikبیش از 31.5 میلیون نفر جمعیت تخمینی افغانستان است
بیش از 31.5 میلیون نفر جمعیت تخمینی افغانستان است - اسپوتنیک افغانستان
جمعیت افغانستان در سال 1397 شمسی نزدیک به 31.6 میلیون نفر برآورد شده است.
Афганистан - اسپوتنیک افغانستان
10 میلیون نفر از جمعیت افغانستان زیر خط فقر قرار دارد

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا،  احمدجاوید رسولی رئیس اداره ملی آمار افغانستان در برنامه «حسابدهی حکومت به ملت» گفت: در جریان سال 1397 شمسی، جمعیت تخمینی این کشور به 31.6 میلیون تن برآورد شده است.

رییس مرکز آمار افغانستان افزود: این مرکز با دیدگاه ایجاد سیستم پاسخگو و پایدار آماری و با هدف ایجاد سیستم واحد علمی ثبت تعداد نفوس و تأمین هماهنگی و انسجام فعالیت‌های آمار در این کشور کار می‌کند.

رسولی گفت: مرکز آمار افغانستان، 31 فعالیت‌ عمده را در سال مالی 1397 برنامه‌ریزی کرده بود که 93 درصد آن مورد اجرا قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین 55 فعالیت دیگر در جریان سال بنابر نیازمندی ادارات دولتی و ادغام اداره مرکزی ثبت احوال و نفوس در اواخر سال گذشته عملی شد.

رسولی تاکید کرد: این مرکز با ایجاد مرکز ملی اطلاعات جغرافیایی افغانستان، ایجاد نقشه افغان ژئوپورتال / یا سیستم آنلاین و متمرکز اطلاعات جغرافیایی، زمینه‌ساز در دسترس قرار دادن اطلاعات جغرافیایی میان ادارات حکومتی شده است.

رئیس مرکز آمار افغانستان ادامه داد: این اداره با ترتیب گزارش تحلیلی دسترسی به خدمات بهداشتی در افغانستان بر اساس جمعیت و ایجاد دیتابیس جدید روستاهای این کشور، با استفاده از تفسیر تصاویر ماهواره‌ای و ایجاد سیستم ثبت پروژه‌های توسعه‌ای و زیربنایی وابسته با ابعاد جغرافیایی، دستاوردهایی در بخش زمینه‌سازی برای ارائه خدمات بهداشتی و نظارت حکومت از پروژه‌های توسعه‌ای داشته است.

رسولی گفت: اداره مرکزی ثبت احوال و نفوس در واپسین روزهای سال 1397 بر اساس فرمان رییس جمهور، با مرکز آمار ادغام شد که دستاوردهای عمده آن آغاز روند توزیع شناسنامه الکترونیکی و توزیع 120 هزار 350 شناسنامه الکترونیکی تا این لحظه بوده است.

وی با بیان اینکه این اداره اداره استراتژی پنج ساله اداره را در اولویت قرار می‌دهد، گفت تلاش می‌کنیم تا با استفاده از ابزار و وسایل معاصر، جمع‌آوری اطلاعات و ارائه خدمات را سرعت دهیم.

رئیس مرکز آمار افغانستان در پایان از اجرای سرشماری نفوس شهر کابل که برنامه آن برای اولین بار بدون همکاری و کمک‌های خارجی صورت می‌گیرد خبر داد و  ایجاد کمیته ملی هشداردهی پیش از وقوع حوادث طبیعی به‌منظور آگاهی‌دهی حوادث طبیعی را از برنامه‌های مهم این اداره در سال روان عنوان کرد.

یادآوری می کنیم، که افغانستان سریع ترین رشد جمعیت را در جهان دارد و رشد جمعیت در سال 2.2 درصد است. 

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала