ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

رونمایی کتاب «سه قطه روی زمین» اثر محمود طرزی در هرات

© AFP 2021 / Daniel Rolandرونمایی کتاب «سه قطه روی زمین» اثر محمود طرزی در هرات
رونمایی کتاب «سه قطه روی زمین» اثر محمود طرزی در هرات - اسپوتنیک افغانستان
امروز محفل رونمایی کتاب «سه قطعه روی زمین» اثر پدر خبرنگاری افغانستان در هرات برگزار شد.

به گزار ش اسپوتنیک به نقل از آوا، محفل رونمایی کتاب «سه قطعه روی زمین» اثر محمود طرزی و نمایشگاهی زیر نام «محمود طرزی در آیینه اسناد» امروز در هرات برگزار شد.

در محفل رونمایی از کتاب سه قطعه روی زمین، علی ازگون رییس عمومی بخش آسیای میانه، طی سخنانی گفت: محمود طرزی یکی از شخصیت های معروفی است که مدت زیادی را در ترکیه سپری کرده بود و طی روزهایی که در ترکیه سکونت داشت نقش خوبی را برای ایجاد روابط میان افغانستان و ترکیه داشت که برای هر دو دولت حائز اهمیت می باشد.
  

اهدای مدال علامه سید جمال الدین به داکتر احمد سرمست رئیس انستیتوت موسیقی ا - اسپوتنیک افغانستان
اعطای مدال علامه سید جمال الدین افغان به داکتر احمد سرمست از سوی رئیس جمهور

آریا رئوفیان رییس اطلاعات و فرهنگ هرات نیز طی سخنانی بیان کرد: امروز خوشبختانه اثر «سه نقطه روی زمین» از جانب دفتر«تیکا» در هرات چاپ مجدد شده است.
آقای رئوفیان این کتاب را یکی از آثار مهم تاریخ افغانستان دانسته بیان کرد، که محتوای این کتاب شامل سفرهای محمود طرزی و پدرش به مکه، قاره های دیگر و مجموعه واقعیاتی که در طی سفر دیده بود می باشد که در قالب یک سفر نامه تدوین شده است.
از طرفی دیگر، علی ارغون چنا رییس دفتر تیکا طی بیاناتی ابراز داشت: چاپ این کتاب نشان دهنده روابط نیک بین افغانستان و ترکیه است.
وی همچنین علاوه کرد: کتاب محمود طرزی 1000 نسخه چاپ شده که 100 نسخه آن به صورت تشریفاتی و 900 جلد آن با کیفیت عالی چاپ و توزیع خواهد شد که مسؤول نشر آن دفتر تیکا می باشد.
در ادامه این محفل نیز، عبدالغنی خسروی آگاه امور سیاسی طی سخنانی گفت: محمود طرزی انسان متجدد تاریخ معاصر افغانستان است.
خسروی علاوه کرد: او کسی است که برای نخستین بار تجدد در عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ادبی را در افغانستان پدید آورد.
این آگاه امور سیاسی همچنین تصریح کرد: محمود طرزی اولین بار در روزنامه"سراج الاخبار"کلمات علمی و ادبی بیرونی را داخل فرهنگ ما کرد.
او با اشاره به فعالیت های محمود طرزی در اخیر خاطر نشان ساخت که محمود طرزی سفیر افغانستان در پاریس و وزیر امور خارجه در حکومت امان الله خان نیز بوده است.

یادآوری می کنیم، که به روایت تاریخ محمود طرزی روزنامه نگاری را از سید جمال الدین در جریان شش ماه در ترکیه آموخته است.

سید جماالدین مسئول چندین مجله و روزنامه در کشورهای مصر، فرانسه بود و به احتمال زیاد نخستین روزنامه را در افغانستان او به چاپ رسانده است. 

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала