ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

تحریم جرگه مشورتی صلح از سوی نبیل و اتمر

© AP Photo / Rahmat Gulرحمت الله نبیل
رحمت الله نبیل - اسپوتنیک افغانستان
حنیف اتمر و رحمت‌الله نبیل نیز جرگۀ مشورتی صلح را تحریم کردند.

به گزارش اسپوتنیک، در آستانۀ برگزاری جرگۀ مشورتی صلح، دسته‌های انتخاباتی «صلح و اعتدال» به رهبری محمد حنیف اتمر و «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت‌الله نبیل، اعلام کرده‌اند که در این جرگه شرکت نمی‌کنند.
تیم انتخاباتی حنیف اتمر، در اعلامیه‌یی که صادر کرده، این جرگه را یک جرگۀ سفارشی خوانده‌است که به گفتۀ او اعضای آن از به‌گونۀ فرمایشی گزینش می‌شوند.
در اعلامیه تیم صلح و اعتدال آمده‌است: «تيم انتخاباتی صلح و اعتدال در تأييد و تأكيد بر اعلاميۀ قبلی خود روند فعلی زير نام جرگه مشورتی صلح را رد نموده و آن‌را چيزی جز وقت تلفی از جانب حكومت در پروسه صلح و تلاشی براي كمپاين غيرقانونی انتخاباتی نمی‌داند. ما اعلام می‌داريم كه هيچ كسی به نماينده‌گی از تيم صلح و اعتدال و يا احزاب و جريان‌هاي عضو آن در اين لويه جرگه سفارشی اشتراك نخواهد كرد.»
تیم انتخاباتی امنیت و عدالت نیز در اعلامیه‌اش، گفته که این جرگه فاقد مشروعیت حقوقی و سیاسی است.
این تیم گفته‌است که ترکیب تیم رهبری برگزار کنندۀ این جرگه وابسته به یک تیم انتخاباتی است و نیز آجندای جرگه مبهم می‌باشد: «تیم انتخاباتی امنیت و عدالت و محور مردم افغانستان، برگزاری چنین جرگه‌های فرمایشی با اجندای مبهم را نه تنها گره گشاه چالش‌های فرا راه رودند صلح در کشور ندانسته بلکه موجب خلق بحران‌های مضاعفی در کشور می‌شود که مدیریت آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود.»
این در حالی است که روز گذشته، دستۀ انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به رهبری عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه نیز گفته برگزاری این جرگه برای حل مشکلات در افغانستان ممد نیست و به همین دلیل در این جرگه شرکت نمی‌کند.
جرگۀ مشورتی صلح، قرار است به تاریخ نهم ماه ثور برگزار شود. آن‌چه شورای عالی صلح می‌گوید قرار است در حدود دوهزار تن به گونۀ نیمه انتخاباتی به این جرگه شرکت کنند و دربارۀ خط‌های سرخ گفت‌وگوهای صلح مشوره بدهند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала