غنی: به طالبان بفهمانید که بدون مذاکره هیچ راهی ندارند + ویدئو

© ARG - FBدیدار غنی با هیئت مذاکره کننده نشست قطر در ارگ
دیدار غنی با هیئت مذاکره کننده  نشست قطر در ارگ - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رييس جمهور غنی در نشستی با هیئت‌ نشست قطر در رابطه با اهميت روند صلح و نمايند‌ه‌گی با عزت از حکومت و ملت افغانستان گفتگو كرد.

 به گزار ش اسپوتنیک، به نقل از دفتر رسانه‌ای ریاست جمهوری افغانستان، این دیدار قبل از ظهر امروز چهارشنبه (28 حمل) در ارگ ریاست جمهوری انجام شده است.
آقای غنی در این نشست خطاب به اعضای این هیات گفت: "شما ماموریتی را آغاز خواهید کرد که مردم افغانستان برایش 40 سال صبر کرده است و این گم شده مردم، صلح با عزت، پایدار و دوامدار مردم افغانستان است که تنها می‌تواند با اتفاق و اجماع ملی به دست آید."
به گفته او، دولت و مردم افغانستان آرزو دارند که این هیات بتواند موفقیت به دست آورد و به درستی از دولت و مردم نمایندگی کند.
او با اشاره به این که مردم افغانستان همه خوشی و غم مشترک دارند، افزود: "همانطوری که از سایر بحران‌ها بیرون شدیم به جنگ 40 ساله هم نقطه پایان خواهیم گذاشت؛ ولی همه باید خود را شاه مار درست نکنند که فقط در پی منافع شخصی‌شان باشند." 

به گفته او، فرصتی به وجود آمده که شرایط ملی، منطقه‌ای و جهانی برای صلح آماده است و باید همه اختلافات دنیایی را کنار گذاشته و برای آینده بهتر نسل بعدی تلاش کنند.
آقای غنی خطاب به اعضای هیات افزود: "شما از دولت و ملت افغانستان نمایندگی می‌کنید و باید واقعیت‌های جامعه و شرایط کشور را در نظر بگیرید و به طالبان بفهمانید که خطوط سرخ مردم افغانستان (موجودیت نظام و قانون اساسی) را بشناسند که قابل معامله نیست."
آقای غنی به هیات دستور داد تا طالبان را قانع کنند که بدون مذاکره مستقیم با دولت دیگر راهی برای ختم جنگ در کشور ندارند و نگذارند که بیشتر از این بیرونی‌ها در مورد سرنوشت کشور تصمیم بگیرند.
او تاکید کرده که صلح بین الافغانی بازنده و برنده‌ای ندارند و طالبان این مساله را باید درک کنند که تنها از راه منطق سیاسی می‌توانند به یک موافق صلح با دولت دست یابند.
او از اعضای هیات خواست که با منطق واضح با طالبان صحبت کنند و از دردها، مجبوریت‌ها و خواست‌های طالبان آگاه شوند.
آقای غنی گفت که هیات مذاکره کننده باید بسیاری از موانع را از سر راه صلح دور کند و برای رسیدن به یک راه حل سیاسی تلاش نماید.
در این دیدار، حامد كرزی، داكتر عبدالله، استاد سياف، استاد محمد كريم خليلی و خانم سرابی نیز حضور داشته اند.
این در حالی است که گروه طالبان در واکنش به فهرست اعلام شده حکومت برای شرکت در نشست قطر گفته که حکومت کابل این نشست را در حد یک مراسم عروسی تنزیل داده و اینگونه در پی تخریب روند صلح است.
گفتنی است که روز گذشته، حکومت افغانستان روز گذشته (27 حمل) فهرست 250 نفری اشتراک کنندگان نشست بین الافغانی قطر که قرار است به تاریخ 19 تا 21 اپریل برگزار شود را اعلام کرد.
شماری از شخصیت‌های سیاسی و ملی نیز از اعلام این فهرست انتقاد کرده‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала