ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کنفرانس بین الافغانی دوحه لغو شد

© Sputnik / T.AZIMشیر محمد عباس استانکزی، نماینده طالبان در نشست بین‌الافغانی مسکو
شیر محمد عباس استانکزی، نماینده طالبان در نشست بین‌الافغانی مسکو - اسپوتنیک افغانستان
قرار بود که به تاریخ 21 ماه جاری میلادی کنفرانس بین الافغانی در دوحه برگزار شود، که اکنون لغو شد.

در بیانیه طالبان که قبلاً از طریق رسانه ها نشر گردیده آمده است:
— در کنفرانس تاریخی 6 فبروری سال جاری میلادی مسکو فیصله شده بود که کنفرانس دوم بین الافغانی در قطر برگزار می شود.
طالبان تا امروز به همان وعده و موقف خود ایستاده است که باید همانگونه کنفرانس دائر گردد، بلکه طالبان به این هم توافق نمود که تعداد اشتراک کنندگان نشست قطر، چند برابر بیش تر از اشتراک کنندگان کنفرانس مسکو باشد.

فیصله شده بود که اشتراک کنندگان کنفرانس نظریات شخصی شان را در قبال معضل افغانستان ابراز می دارند. اما مسئولین اداره کابل تلاش کردند که این کنفرانس را به مذاکرات در بین اداره کابل و طالبان تغییر دهند، چیزی که با خط مشی کنفرانس مطابقت نداشت.
— اشتراک کنندگان در نشست مسکو به گونه شخصی اشتراک کرده بودند و برای کنفرانس قطر نیز از روز اول به همین اساس آماده گی گرفته شده بود.
منتظمان کنفرانس و کشور قطر این را به وضاحت گفته بودند و حتی در دعوت نامه های اشتراک کنندگان نیز واضح ساخته بودند که هر کسی به گونه شخصی شرکت می کند، اما اداره کابل مکراراً می گفتند که گویا افراد دلخواه ایشان به نمایندگی از اداره کابل اشتراک می کنند. این به ذات خود تلاش برای تعویق کنفرانس وگام ضد صلح بود.
— هرگاه تمام ترتیبات کنفرانس تکمیل شد، مقامات اداره کابل نشست های را در ارگ آغاز کردند، خط های سرخ و شرایط را مطرح کردند، ادعا کردند که رهبری این کنفرانس را نیز آن ها می کنند، چنان فهرست اشتراک کنندگان را آماده و نشر کردند که نه با حال و محل کنفرانس قطر تناسب داشت و نه هم امکان پذیرش آن بود. عجب تر از همه اینکه لیست خود را پیش از شریک ساختن، تفاهم و موافقه با منتظمین کنفرانس به نشر سپردند و قصداً بی نظمی ایجاد کردند.
— در حالیکه موقف طالبان واضح است که در روند مذاکرات، نخست بُعد خارجی معضل کشور حل می گردد که عبارت از خروج تمام نیروهای خارجی از افغانستان است و مذاکره با اداره کابل درین راستا ضیاع وقت است.
اما باز هم بیش از 30 تن از اعضای شورای صلح و دیگران ماموران اداره کابل را در لیست اشتراک کنندگان پذیرفتیم و در مجموع بخش اعظم لیست اشتراک کنندگان کنفرانس را، اعضا و حامیان کنونی و پیشین اداره کابل تشکیل می دادند که به گونه شخصی اشتراک می کردند، از سوی دیگر از طرف طالبان قرار بود که تنها 25 نفر شرکت نمایند. اما باز هم مقامات اداره کابل بر لیست غیر متوازن 250 نفری خود اصرار و پافشاری می کرد که هرگز کار مناسب نبود.
— طالبان به جهانیان اطمینان می دهد که در پروسه کنونی صلح از کمال حوصله مندی کار گرفته است، دفتر سیاسی و تیم مذاکراتی به رهبری ملا برادر آخند شب و روز زحمت کشیده اند، حوصله مندی خود را نشان داده اند و تا حد اخیر در موقف خود نرمش را اختیار کردند، اما چون مقامات اداره کابل و حلقات دیگری در برابر این تلاش صلح خواهانه مانع ایجاد کردند، مسئولیت اش به آن ها راجع می شود.
— در پایان، کسانیکه برای رفتن به این نشست آمادگی گرفتند، بعضی ها حرکت کرده بودند و از ولایات به کابل رسیدند و حتی شماری شان به دوحه هم رسیدند، ما از زحمات همه شان قدردانی می کنیم و برای شان حوصله بلند در راه تلاش های بعدی مسئلت می نمایم.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала