ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

گشایش موزیم آثار دوره اسلامی در غزنی

© Sputnikگشایش موزیم آثار دوره اسلامی در غزنی
گشایش موزیم آثار دوره اسلامی در غزنی - اسپوتنیک افغانستان
دیروز طی مراسمی موزیم آثار دوره اسلامی توسط مقام های ولایت غزنی گشایش یافت.
کشته شدن 40 جنگجوی طالبان در غزنی - اسپوتنیک افغانستان
کشته شدن 40 جنگجوی طالبان در غزنی

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، وحید الله کلیمزی والی غزنی در این مراسم گفت: به دلیل که غزنی مهد علم و دانش و زادگاه دانشمندان و شاعران برجسته جهان اسلام در گذشته بود، در سال 2013 به حیث پایتخت فرهنگی جهان اسلام از سوی کشور های اسلامی تعیین گردیده بود.

کلیمزی افزود، که در زمان امپراطوری غزنویان،غزنی مرکز نشر معارف اسلامی و عصری بود که علم و دانشمندان از این سرزمین به سایر سر زمین ها انتشار می یافت.
والی غزنی همچنان در این محفل گفت: در صورت بهبود وضع امنیتی، غزنی به دلیل داشتن اماکن تاریخی و مناظر طبیعی زیبا یک مکان مناسب برای جهان گردان تبدیل خواهد شد.
در حاشیه مراسم گرامی داشت از ششمین سالگرد انتخاب شدن غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام،موزیم آثار دوره اسلامی نیز در ریاست اطلاعات و فرهنگ غزنی توسط والی این ولایت گشایش یافت.
والی غزنی گفت، که در این موزیم آثار دوره اسلامی بخصوص دوره غزنویان به نمایش باز دید کنندگان  گذاشته خواهد شد.
همزمان با فرارسیدن ششمین سالگرد انتخاب شدن غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، بسیاری از شهروندان و وکلای غزنی می گویند، که غزنی از هر نگاه پس از سال 2013 فراموش شده است و وضع این ولایت از هر نگاه بخصوص وضع امنیتی رو به وخامت است.
چمن شاه اعتمادی، یکی از نماینده های مردم غزنی در مجلس در این پیوند گفت: هرچند در سال 2013 به وضعیت غزنی توجه شده بود و بسیاری از امکان تاریخی و سایر ساحات این ولایت باز سازی گردید اما متاسفانه پس از آن غزنی به مرور زمان از توجه افتاد و به همین دلیل وضع غزنی بخصوص وضعیت امنیتی آن رو به وخامت گرایید که اکنون هم این ولایت زیر تهدیدات بلند امنیتی قرار دارد.
اعتمادی افزود که برخی از آثار تاریخی مهم غزنی مثل مقبره ابوریحان البیرونی و برخی از آثار مهم تاریخی دیگر این ولایت تا اکنون هم باز سازی نشده است.
یادآوری می کنیم، که مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ غزنی از تلاش ها برای مرمت و باز سازی آثار باقی مانده تاریخی غزنی بخصوص آرامگاه ابوریحان به کمک برخی سفارت های خارجی خبر میدهند که هرچند تا حال کار عملی باز سازی این آثار آغاز نشده است.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала