کرزی خواستار به تاخیر انداختن لویه جرگه شد

© Sputnik / Alexander Natruskin /  مراجعه به بانک تصاویر کرزی خواستار به تاخیر انداختن لویه جرگه شد
کرزی خواستار به تاخیر انداختن لویه جرگه شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
دفتر مطبوعاتی رئیس‌جمهور پیشین افغانستان با نشر اعلامیه‌ای خواستار به تاخیر انداختن لویه جرگه مشورتی صلح شد.

به گزارش اسپوتنیک، دفتر مطبوعاتی حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان با نشر اعلامیه‌ای خواستار به تاخیر انداختن لویه جرگه مشورتی صلح شد.

در اعلامیه مطبوعاتی دفتر حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان امده است:

در تاریخ سرزمین ما هر باری که کشور عزیز ما با مشکل بزرگ ملی روبرو شده است، مردم ما با مشارکت در جرگه ها صدای واحدی را برای بیرون رفت از بحران و حل مشکل و همچنین اتخاذ تصامیم بزرگ، بلند کرده اند.

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان می‌گوید: من به عنوان یک شهروند همواره از رسیدن به اجماع ملی از طریق جرگه های عنعنوی و مشورتی تأکید داشته ام. اما برگزاری جرگه مشورتی صلح را، که قرار است از سوی حکومت در هفته جاری برگزار گردد، در شرایط کنونی به دلایل ذیل به سود مردم و به مثابه یک راه رسیدن به اجماع بزرگ ملی نمی دانم:

1- جرگه ها در طول تاریخ آغاز و انجام با اجماع داشته اند ولی برگزاری جرگه مشورتی پیشرو با اجماع آغاز نشد. علاوه بر اینکه در مورد برگزاری جرگه مشورتی صلح در داخل حکومت وحدت ملی توافق نظر وجود ندارد، اکثریت بزرگ نیروهای سیاسی، بزرگان مردم، علمای کرام دین و فعالان سیاسی و مدنی نیز در مورد اهداف و زمان برگزاری این جرگه ابراز نگرانی کرده اند.

2- جرگه صلح باید به فراهم آوری فضای اعتماد و زمینه سازی برای صلح در کشور ما کمک کند، نه برعکس آن. برگزاری این جرگه در حالیکه تحریک اسلامی طالبان با آن مخالف اند، به ایجاد فضای اعتماد برای ادامه مذاکرات و گفتگوهای صلح کمک نخواهد کرد.

3- من به تاریخ 18 میزان سال 1396 ذریعه ارسال نامه به جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور کشور، برگزاری لویه جرگه عنعنوی را به منظور ایجاد هم آهنگی ملی و کوشش جدی برای تأمین صلح سرتاسری و دایمی در کشور پیشنهاد کرده بودم. در آن زمان هنوز گفتگوهای صلح آغاز نگردیده بود اما امروز با آغاز گفتگوهای صلح و گذشت چندین ماه از این گفتگوها، پروسه صلح افغانستان به پیشرفت هایی رسیده است که باید با مشارکت حکومت افغانستان تقویت شود.

مذاکرات میان تحریک اسلامی طالبان و هیأت شورای عالی صلح در ماه نوامبر سال گذشته در مسکو، مذاکرات بین‌الافغانی در فبروری سال روان در مسکو، برگزاری چندین دور مذاکره میان تحریک اسلامی طالبان و ایالات متحده امریکا و مذاکرات سه جانبه میان ایالات متحده امریکا، فدراتیف روسیه و جمهوری چین در واشنگتن و همچنان دو روز قبل در مسکو و توافق نظر شان در مورد صلح افغانستان بیانگر پیشرفت ها در روند مذاکرات صلح است.

حامد کرزی، تأکید کرده‌است که پیشبرد گفت‌وگوهای صلح باید اولویت حکومت باشد: منفعت ملی و نیاز حیاتی به صلح در کشور ایجاب می‌کند که مذاکرات صلح به سرعت هر چه بیشتر به پیش برده شود تا مردم افغانستان از تلفات اعظیم فرزندان شان که روزانه با آن مواجه اند نجات یابند.

وی می‌گوید: ترس از این است که خدا ناخواسته برگزاری جرگه مشورتی در نظر گرفته شده باعث معطلی و یا کندی روند جاری صلح گردد. بهتر خواهد بود که لویه جرگه بعد از انجام مذاکرات صلح و یا حصول توافقات مطلوب از این روند برگزار شود تا نماینده گان مردم افغانستان بر توافقات حاصله از این مذاکرات مهر تائید بگذارند.

قرار است لویه جرگۀ مشورتی صلح به روز دوشنبه آغاز شود و برای سه روز ادامه داشته باشند. در این جرگه در حدود دوهزار تن شرکت خواهند کرد که بسیاری از شرکت کننده‌گان از ولایت‌های مختلف به کابل رسیده‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала