گفتگوی خلیلزاد و وزیر خارجه هند درباره روند صلح افغانستان

© Photo / EKزلمی خلیلزاد
زلمی خلیلزاد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
این دومین سفر آقای خلیل‌زاد به هند است. پیش از این، او در ماه جنوری سال روان میلادی به این کشور رفته بود.

به گزارش اسپوتنیک، زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، که روز گذشته (دوشنبه، 16 ثور) وارد هند شد، جزئیات تلاش‌های صلح را با سوشما سواراج؛ وزیر خارجه هند در میان گذاشت.
رویش کمار؛ سخنگوی وزارت خارجه هند در حساب توییتری خود نوشته‌است که آقای خلیلزاد با خانم سواراج در مورد نقش کشورهای منطقه‌ در راستای آوردن صلح و انکشاف در افغانستان گفتگو کرده‌ا‌ست. 

ششمین دور مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان در «دوحه» کشور قطر جریان دارد.
زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان این دور مذاکرات را با تاکید جدی بر موضوع آتش‌بس آغاز کرد ولی اظهارات روز اولش که از طالبان خواست سلاح به زمین بگذارند واکنش تند طالبان را در پی داشت؛ تا حدی که دو روز اول مذاکرات بیشتر با واکنش‌ها سپری شد.
ملا برادر، رئیس دفتر قطر این گروه روز شنبه با خلیل‌زاد دیدار و گفت‌وگو کرد و به قول این منبع، تنشی که هفته گذشته در دو روز اول گفت‌وگوها بین دو طرف ایجاد شده بود، رفع شد.
گفته می شود که مریکایی‌ها و طالبان روز شنبه و یک‌شنبه، روزهای سوم و چهارم گفت‌وگوها بیش از 10 ساعت مشغول چانه‌زنی بودند.
خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، تضمین این که خاک افغانستان علیه دیگران استعمال نشود، برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی و کاهش خشونت‌ها چهار موضوعی بود که به شکل جدی‌تر در دور ششم از سوی امریکایی‌ها روی میز مذاکره مطرح شد.
در ظاهر موضوعات مورد اختلاف بین طرفین تعیین جدول زمانی خروج نیروهای امریکایی و خارجی از افغانستان و برقراری آتش بس است که هر دو طرف با وجود شش دور از مذاکرات در چند ماه اخیر هنوز هم ملاحظات جدی خود را دارند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала