طالبان برای پیروزی در جنگ روانی افغانستان لشکر سایبری تشکیل داده است

© Sputnik / Vladimir Astapkovich /  مراجعه به بانک تصاویر طالبان برای پیروزی در جنگ روانی افغانستان لشکر سایبری تشکیل داده است
طالبان برای پیروزی در جنگ روانی افغانستان لشکر سایبری تشکیل داده است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
گروه طالبان در این اواخر شمار گزارشگران خود را در مناطق جنگی دو برابر کرده تا در جنگ رسانه ای با دولت افغانستان برنده باشد.
درگیری میان گروهی طالبان در غزنی - اسپوتنیک افغانستان
درگیری میان گروهی طالبان در غزنی

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، رویترز نوشت: گروه طالبان در سال‌های اخیر شمار گزارشگران خود از مناطق جنگی را دو برابر کرده تا در جنگ سایبری در برابر امریکا و دولت افغانستان برنده باشد. 

بر اساس این گزارش، ذبیح الله مجاهد سخنگو و ویراستار بولتن روزانه طالبان، هر صبح گزارش‌های خبرنگاران این گروه از عملیات شب گذشته طالبان را در سرتاسر افغانستان مرور کرده و برای انتشار در اختیار تیم آی تی این گروه به زبان‌های مختلف قرار می‌دهد.

به نوشته رویترز، در حالی که بسیاری از خبرنگاران افغانستان از عدم صحت این گزارش ها خبر داده و مقام های دولتی آنها را متهم به انتشار اخبار جعلی می‌کنند، اما اکنون جنگ رسانه‌ای طالبان تبدیل به سلاح اصلی این گروه در جنگ اطلاعاتی شده که در برخی موارد مقام های دولتی و نظامیان امریکا از آنها عقب می‌مانند. 

برای نمونه ماه گذشته طالبان به سرعت نقش این گروه در حمله به وزارت مخابرات افغانستان را انکار کرد، در حالی که اطلاعات از سوی دولت به ندرت و به کندی از این ماجرا و عاملان اصلی آن اطلاع رسانی می‌شد.

سخنگوی این گروه همچنین در این باره گفت: با آغاز مذاکرات امریکا و طالبان، این گروه فعالیت رسانه‌ای خود را گسترش داده و قرائت خود  از محتوای مذاکرات را حتی بسیاری زودتر از مقام های امریکایی حاضر در این مذاکرات اطلاع رسانی می‌کند.

وی اضافه کرد: هر اتفاقی در دوحه قطر میان امریکا و طالبان رخ دهد، ما به سرعت آن را در اختیار خبرنگاران قرار می‌دهیم تا به گوش مخاطبان داخلی و بین‌المللی رسانده شود. 

رویترز می‌افزاید: مجاهد و قاری یوسف احمدی می‌گوید، که به آنها اجازه داده شده تا با خبرنگاران ارتباط برقرار کرده و بیانیه های این گروه را در تویتر منتشر کنند.

در سال 2011 رهبران طالبان آغاز به انتشار مطلب در تویتر کردند، موضوعی که باعث حیرت جهانیان شد. این گروه برای مدتهای زیادی استفاده از ابزارهای مدرن را ممنوع کرده بود.

وی ادعا کرد، که پس از 17 سال جنگ آنها هم در میدان نبرد و هم در جنگ دیجیتال در مقابل دولت کابل که دست نشانده غرب و بخصوص امریکاست در حالی پیروزی هستند. 

اما از سوی دیگر سخنگوی ناتو در افغانستان می‌گوید: ادعای غلط و گزارشات اغراق گزافه گویی بیش نبوده و برای افزایش اعتماد به نفس اعضای خود که در حال شکست در میدان نبرد هستند، صورت می گیرد.

مجاهد در این پیوند گفت: ما با اهمیت اطلاع رسانی در مورد جهاد خود و نوع حکومتی که به دنبال ایجاد آن در افغانستان هستیم، پی بردیم و در حال حاضر دیپلماتهای بسیاری جزو دنبال کنندگان ما در تویتر بوده و از مطالب ما استفاده می‌کنند.

یکی از خبرنگاران رسانه‌های افغانستان در این پیوند گفت: پیش از ابداع شبکه های اجتماعی بیانیه های طالبان به صورت دستی در میان اهالی رسانه توزیع می‌شد، اما پس از ابداع شبکه های اجتماعی، این گروه مجموعه پیچیده ای از اطلاع رسانی استفاده می‌کند.

کاکر  خبرنگار با پیشینه خبرگزاری پژواک در ادامه تاکید کرد: اما اغراق در میزان تلفات وارده اعتبار اخبار طالبان را زیر سوال می‌برد. 

به طور مثال، در ماه اپریل سال روان طالبان اعلام کرد، که به پایگاه بگرام حمله کرده و که در این حمله شماری زیادی از سربازان خارجی کشته شدند، اما مقام های نظامی امریکا اعلام کردند که حمله ای به این پایگاه نظامی صورت نگرفته است.

کاکر ادامه داد: اگر شما سوالی از سخنگویان طالبان بپرسید آنها به سرعت به آن پاسخ خواهند داد، اما درستی جواب آنها مورد بحث است. و تبلیغات جزیی از جنگ است که طالبان در حال حاضر به خوبی از آن بهره می‌گیرد.

براساس نوشته این رسانه انگلیسی، دولت افغانستان نیز در برخی موارد در مورد میزان تلفات وارده شده به دشمن اغراق کرده و بنابراین به دلیل نبود نهاد مستقل در این پیوند نمی توان صحت ادعای دو طرف جنگ را تایید کرد. 

عملیات رسانه‌ای طالبان در حال حاضر سالیانه 323 هزار دالر هزینه داشته و در قالب مجله‌های به زبان های اردو،‌ پشتو،‌ عربی و پارسی دری و همچنان به 10 زبان زنده دنیا در شبکه‌های اجتماعی و ویب سایت در حال پخش است.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала