جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست‌جمهوری با 22 روز تاخیر نهایی شد

© Sputnik / JAKجدول زمان‌بندی انتخابات ریاست‌جمهوری با 22 روز تاخیر نهایی شد
جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست‌جمهوری با 22 روز تاخیر نهایی شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
کمیسیون مستقل انتخابات، با تغییر آوردن در جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراهای ولایتی و مجلس نماینده‌گان ولایت غزنی، این جدول را نهایی کرده‌است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، بربنیاد این جدول، روند ثبت نام‌های رأی‌دهنده‌گان که قرار بود در تاریخ 26 ماه ثور آغاز شود، قرار است در 18 جوزا با 22 روز تأخیر آغاز شود.

تغییر دیگری که در این جدول آمده، قرار است ثبت نام‌های رأی‌دهنده‌گان بی‌ کارگیری از فن‌آوری باشد در حالی‌که پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات فیصله کرده بود که در روند ثبت نام‌‌های رأی‌دهنده‌گان در انتخابات آینده از فن‌آوری کار خواهد گرفت.

نامزدان ریاست جمهوری افغانستان خواستار ایجاد حکومت سرپرست شدند - اسپوتنیک افغانستان
نامزدان ریاست جمهوری افغانستان خواستار ایجاد "حکومت سرپرست" شدند

میرزا محمد حق پرست، معاون سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات در این باره گفت: «ما و شما اگر به مادۀ نزدهم قانون انتخابات مراجعه کنیم، به وضاحت آمده است که کمیسیون مستقل انتخابات برای تنظیم و انسجام امور برای شماری از پالسی‌ها و طرزالعمل‌ها برخی از تدابیر را به میان بیاورد».

در بند دوم ماده نزدهم قانون انتخابات آمده‌است «تمامی مراحل انتخابات به شمول روند ثبت نام‌ها و تشخیص رأی‌دهنده‌گان با به کارگیری از فن‌آوری و شناخت بایومتریک به شیوۀ مصون انجام شوند». اما دیده می‌شود که کمیسیون انتخابات بر خلاف این ماده فیصله کرده‌است.

تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات، برای کار نگرفتن از فن‌آوری در روند ثبت نام‌های رأی‌دهنده‌گان واکنش برانگیز شده‌است.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان بیان داشت: «ضعف و ناتوانی کمیسیون است که نمی‌توانند ازعهدۀ کار شان بیرون شوند. این‌ها در مغایرت با قانون یک کار را انجام می‌دهند. این کار اعتبار و مشروعیت همه چیز را صدمه می‌زند».

قرار است انتخابات‌های ریاست‌جمهوری، شوراهای ولایتی و انتخابات مجلس نماینده‌گان ولایت غزنی به روز ششم ماه میزان برگزار شود.

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان با انتقاد از چگونگی مدیریت در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که اگر اصلاحات بنیادی در این نهاد به میان نیاید، انتخابات روز ششم ماه میزان کشور به بحران کشیده خواهد شد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала