افشای اختلاس چند صد میلیونی در وزارت داخله

© Photo / MOIافشای اختلاس چند صد میلیونی در وزارت داخله
افشای اختلاس چند صد میلیونی در وزارت داخله - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سندهایی که به طلوع‌نیوز رسیده‌اند از یک اختلاس شش صد میلیونی از پیمان خریداری‌های گوشت برای وزارت امور داخله پرده بر می‌دارند.

به گزارش اسپوتنیک، منابعی در وزارت امور داخله می‌گویند که در پیمان خریداری‌های گوشت این وزارت تنها در یک سال شش صد میلیون افغانی اختلاس شده است.

این منابع به طلوع‌نیوز می‌گویند که وزارت داخله در پیوند با این اختلاس میلیونی بیست و دو تن از کارمندان بلند پایه و پایین رتبه این وزارت را بازداشت کرده است.

منابعی به طلوع‌نیوز می‌گویند که پیمان خریداری گوشت وزارت امور داخله با شرکت شجاع آبدره و حامد، امضا شده است و مجموع پیمان‌های این شرکت با وزارت امور داخله بیش از یک میلیارد و یک صد میلیون افغانی بوده است.

حاجی محمد رسا، مالک این شرکت است و با سه تن از دبیران دفترش بازداشت شده‌اند.

یازداشت - اسپوتنیک افغانستان
بازداشت 3 جنرال و 5 دگروال به جرم اختلاس در افغانستان

منابعی می‌گویند که مالک و کارمندان این شرکت، مهر وزارت امور داخله را جعل کرده بودند و در تبانی با فرماندهان پولیس ولایت‌ها و با ساختن سندهای جعلی دست به این اختلاس‌ها زده‌اند.

این اختلاس چگونه انجام شده است

کارمندان شرکت شجاع آبدره و حامد، به فرماندهی پولیس یک ولایت پنج هزار کیلوگرام گوشت می‌دهند اما در سند با امضا فرمانده پولیس همان ولایت ده هزار کیلوگرام می‌رسانند. اما در حالت‌هایی که فرمانده پولیس توافق نمی‌کند این شرکت با مهرهای جعلی وزارت سندهای تازه می‌سازند و آن‌ها را مهر می‌زنند.

چنان که در یکی از رویدادها در ولایت ننگرهار 57413 کیلوگرام گوشت خریداری شده است، اما در سند آمده است که این شرکت 92648 کیلوگرام سپرده است.

این اختلاس میلیونی از سفره سرباز با کمک کسانی در معنیت تامیناتی وزرات امور داخله و برخی دیگر از کارمندان و مقام‌های این وزارت صورت گرفته است.

وزارت امور داخله بیست و دو تن از کارمندانش را به اتهام این اختلاس بازداشت کرده است و از لوی سارنوالی خواسته است که هشت تن از این بازداشت شده‌گان را ممنوع الخروج اعلام کند.

حارث سراج سرپرست معنیت تامیناتی، نصیر زید رییس مالی، میرویس جان باز سرپرست ریاست لوجستیک، و پنج مقام پیشین این وزارت از کسانی استند که وزارت امور داخله خواهان ممنوع الخروج شدن شان از سوی لوی سارنوالی شده است.

سندها نشان می‌دهند که بیش از نود درصد این اختلاس‌ها در ولایت‌های کابل، پروان، ننگرهار، کاپیسا، پنجشیر، بغلان، نورستان و لغمان صورت گرفته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала