عربستان برنامه راکت‌های بالستیک خود را به کمک چین توسعه داده است

CC BY-SA 2.0 / yasser zareaa / National day of Saudi Arabia عربستان برنامه راکت‌های بالستیک خود را به کمک چین توسعه داده است
عربستان برنامه راکت‌های بالستیک خود را به کمک چین توسعه داده است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در گزارشی می‌گوید که اداره ریاست‌جمهوری امریکا در مورد توسعه برنامه راکت‌های بالستیک عربستان می‌دانست اما این اطلاعات را به اعضای کنگره خبر نداده است.

به گزارش اسپوتنیک، شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی گفته است اداره ریاست‌جمهوری امریکا به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می‌دهد عربستان سعودی توسعه برنامه راکت‌های بالستیک خود را به طرز قابل توجهی سرعت داده است اما این اطلاعات اعضای کنگره گزارش نداده است.

بنابر این گزارش که روز چهارشنبه به وقت محلی امریکا منتشر شد، سه منبع آگاه اعلام کردند که این اقدام سعودی به کمک چین انجام شده و این کار تلاش‌های امریکا برای محدود کردن اشاعه راکتی در خاورمیانه را تهدید می‌کند.

وزیر خارجه امریکا: عربستان را نمی گذاریم قدرت هسته ای شود - اسپوتنیک افغانستان
وزیر خارجه امریکا: عربستان را نمی گذاریم قدرت هسته ای شود

به گفته این شبکه اخیراً ریاض چند دهه پیش از چین راکت‌های بالستیک خریده است. به گفته سی‌ان‌ان دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا اعضای ارشد کنگره را از دستیابی خود به چنین اطلاعاتی آگاه نکرده بود و این مساله باعث خشم دموکرات ها شده است.

شبکه تاکید می‌کند که هر چند دستگاه های اطلاعاتی امریکا ارزیابی قطعی در مورد هدف نهایی عربستان از توسعه برنامه راکت‌های بالستیک نداشته اند اما این اقدام می‌تواند گام دیگر عربستان سعودی در راستای تلاش های احتمالی آن برای حمل کلاهک‌های هسته ای باشد، البته اگر روزی به آن دست یابد. البته در سال 2018 میلادی محمد بن سلمان، شاهزاده عربستان سعودی گفته بود که اگر ایران بمب هسته‌ای تولید کند ریاض هم همین کار را می‌کند.

طبق قانون «رژیم کنترول فناوری راکتی» در امریکا که سال 1987 به اجرا در آمد، فروش راکت‌های بالستیک به سعودی ها ممنوع است.

در عین حال نمایندگان وزارت امور خارجه خاطر نشان ساختند که عربستان سعودی به عنوان معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای باقی می‌ماند. به گفته آنها ریاض همچنان متعهد به دستیابی به سلاح های هسته‌ای نیست.

واشنگتن پست، در ماه جنوری گزارش داده بود تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که عربستان یک کارخانه موشک های بالستیک ساخته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала