اعدام کوچک‌ترین زندانی سیاسی در عربستان + عکس

© AP Photo / Bilal Husseinعربستان سعودی
عربستان سعودی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
دستگاه قضائی عربستان سعودی درخواست اعدام نوجوان 18 ساله ای را نموده که جرم او شرکت در گردهم‌آیی اعتراضی "بایسکل سواری" بوده است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از CNN کوچک‌ترین زندانی سیاسی بعد از چهار سال حبس به اتهام مشارکت در "تظاهرات بهار عربی" در منطقه العوامیه در شرق عربستان با مجازات اعدام روبه‌رو است.
مرتجی القریریص 18 ساله بعد از چهار سال حبس به اتهام مشارکت در "تظاهرات بایسکل با کودکان" در منطقه العوامیه در شرق عربستان با مجازات اعدام روبه‌رو است.
براساس لیست اتهام مطرح شده علیه مرتجی، او اولین "جرم" خود را در سن 10 سالگی زمانی مرتکب شده که به همراه 30 کودک دیگر با بایسکل در جریان اتفاقات منطقه شیعه نشین العوامیه همزمان با شروع حوادث "بهار عربی" در سال 2011 این گروه را هدایت کرده بود. 

براساس این گزارش ، او سه سال بعد از این تظاهرات توسط نیروهای امنیتی سعودی در گذرگاه زمینی ملک الفهد در حالی که به همراه خانواده‌اش عازم بحرین بود بازداشت شد.
این شبکه می‌افزاید، وکلا و فعالان حقوقی در آن زمان مرتجی را "کوچکترین زندانی سیاسی سعودی" خواندند.
این شبکه در ادامه گزارش می‌دهد، سازمان اروپایی حقوق بشر عربستان پیشتر گفته بود، ریاض مرتجی القریریص را برای یک ماه در سلول انفرادی نگه داشته و برای گرفتن اعتراف در مورد اتهامات مطرح شده علیه او مورد شکنجه و بدرفتاری قرار داده بود.
عربستان در ماه اپریل در پی اجرای حکم اعدام 37 شهروند که اکثرا شیعه بودند مورد انتفاد قرار گرفت و سازمان ملل اعلام کرد، برخی از آنها در زمان بازداشت کم سن و سال بودند.
در حال حاضر در زندان‌های عربستان چهار کودک با مجازات اعدام در هر لحظه روبه‌رو هستند آنها به غیر از مرتجی، فعلی النمر، داوود المروهون، عبدالله الزاهر هستند که از سال 2014 در بازداشت بوده و با مجازات اعدام روبه‌رواند.
آنها از هرگونه حمایت قانونی و شروط عدالت محروم بوده و تحت انواع شکنجه‌های قرار دارند.
از زمان روی کار آمدن ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی و ولیعهدش محمد بن سلمان در سال 2015 تا کنون دست کم ، 703 حکم اعدام امضا شده که شامل اعدام 10 کودک بوده و هیچ یک تاکنون شاهد محاکمه عادلانه نبوده‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала