هشدار بانک انکشاف آسیایی به افغانستان

Telegram
بانک انکشاف آسیایی هشدار داده است، که اگر حکومت افغانستان وام‌های را که می‌گیرد به گونه‌ی درست مدیریت نکرده و نیز این وام‌ها را درزمان معین آن نپردازد، همه ای پیش‌رفت های سال‌های گذشته در این کشور آسیب خواهد دید.
خوشبینی بانک انکشاف آسیایی از رشد اقتصادی افغانستان در سال 2019 - اسپوتنیک افغانستان
خوشبینی بانک انکشاف آسیایی از رشد اقتصادی افغانستان در سال 2019

به گزارش اسپوتنیک به نقل از یک، رییس بانک انکشاف آسیایی، از حکومت افغانستان خواسته است که روند وام گیری‌اش را از نهاد‌های مالی، مسئولانه و با دقت آغاز کند و ظرفیت‌هایش را برای مدیریت بهتر این قرضه‌ها افزایش دهد.
وزارت مالیه افغانستان، به تازگی برای عملی کردن برنامه اقتصادی‌اش که نزدیک به 9‌ میلیارد دالرهزینه می‌برد؛ از نهاد های بزرگ مالی به شمول بانک‌های منطقه یی قرضه می‌گیرد.
در مرحله‌ اول برنامه اقتصادی حکومت، هشت میلیارد و هفتصد میلیون دالر نیاز است که بخشِ زیاد آن از طریق وام از نهاد های بزرگ مالی بدست خواهد آمد.
بانک انکشاف آسیایی یکی از گزینه ها برای دادن قرضه به حکومت افغانستان شمرده می‌شود که وزارت مالیه به هدف عملی کردن پروژه های بزرگ و خودکفایی مالی اش؛از این بانک قرضه می‌گیرد.
هرچندهنوز مقدار قرضه از این بانک روشن نیست، اما سامویل تامیوا، رییس بانک توسعه‌ی آسیایی در افغانستان می‌گوید که درعملی کردن پروژه‌های بزرگ، نیاز است ظرفیت‌های حکومت افزایش یابد که بتواند وام‌هایش را درست مدیریت و به زمان معین بپردازد.
در همین حال رییس بانک انکشاف آسیایی از حکومت افغانستان خواسته که به پروژه‌های سرمایه گذاری کند که ازنظر مالی و فنی پایدار باشد و حکومت بتواند از بازدهی آن وام‌هایش را بپردازد.
سرمایه گذاری بخش خصوصی در برنامه اقتصادی حکومت سه میلیارد دالر تخمین شده است اما خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت می‌گوید، که در نبود امنیت و موجودیت فساد سرمایه گذاران حاضر به سرمایه گذاری در پروژه‌های بزرگ نیستند.
شمروز‌خان مسجدی سخنگوی وزارت مالیه افغانستان می‌گوید، که تا هنوز هیچ نهاد مالی حاضر به پرداخت قرضه نشده اند و تلاش ها برای گرفتن وام سهل و دراز مدت از نهاد های بزرگ مالی به شمول بانک ها جریان دارد.
یادآوری می کنیم، که بخش زیاد از سرمایه گذاری جدید حکومت در بخش کشاورزی،انرژی و مسکن صورت خواهد گرفت و تا حال برای دریافت وام با صندوق توسعه یی کویت،امارت،عربستان و بانک توسعه‌ی اسلامی گفتگو شده است.    

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала