سید حسن خمینی: شهروندان افغانستان در تاریخ پایه گذاران علم و تاریخ بوده اند

© Photo / commons.wikimedia.org / Shahramshسید حسن خمینی: شهروندان افغانستان در تاریخ پایه گذاران علم و تاریخ بوده اند
سید حسن خمینی: شهروندان افغانستان در تاریخ پایه گذاران علم و تاریخ بوده اند - اسپوتنیک افغانستان
فرزندان افغانستان در تاریخ پایه گذاران علم و تاریخ بوده اند؛ از مولوی گرفته تا آخوند خراسانی که اصالتا هروی است. شعر فارسی در افغانستان رشد کرده و زبان فارسی در آنجا بالیده است.
حسن خمینی - اسپوتنیک افغانستان
نواسه آیت الله خمینی نمی تواند در انتخابات مجلس خبرگان ایران اشتراک کند

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، حجت الاسلام سید حسن خمینی در مراسم بزرگداشت ارتحال آیت الله العظمی محقق کابلی، با بیان اینکه یکی از پیام‌های بزرگ امام محدود نماندن انقلاب در مرزهای جغرافیایی بود، اظهار کرد: صدور انقلاب به معنای صدور اسلحه نبود، بلکه به معنای یک گفتمان و اندیشه بود که محدود به مرز یا ملت و جغرافیای واحد نبود.

وی افزود: این پیام انقلاب به شهادت تمام کسانی که تاریخ را ورق می‌زنند، در یکی از کشورهایی که بسیار خوب شنیده شد و با اعماق جان مردم گره خورد در فضای مومنان کشور افغانستان بود.

حجت‌الاسلام خمینی، با اشاره به نقش تأثیر گذار امام در پیروزی ملت افغانستان، افزود: اگر زبان و حکایت درستی وجود داشت، تاریخ مبارزات ملت‌ها را پس از امثال ویتنام باید برای ملت افغانستان می‌نوشت که یکی از عوامل پیدایش این افتخار، پیوند مردم افغانستان با امام بود.

وی با اشاره به حضور خالصانه روحانیون و مردم افغانستان از جمله آیت الله محقق کابلی در کنار امام(ره) گفت: امروز اگر جهان اسلام آبستن هر حادثه‌ای باشد و هر دشمنی و نابخردی که باشد یکی از عواملی که مقابل ظلم جهانخواران و ارتجاع بایستد همین تفکری است که مرز نمی‌شناسد.

نواسه رهبر ایران افزود: توانمندی جوانان افغانستانی در دفاع از حریم اهل بیت(ع) نشان می‌دهد جهان اسلام فراتر از یک جغرافیاست که این پیام امام است؛ پیام امام این بود که همه یک ملت هستیم.

سید حسن خمینی یادآور شد: فرزندان افغانستان در تاریخ پایه گذاران علم و تاریخ بوده اند؛ از مولوی گرفته تا آخوند خراسانی که اصالتا هروی است. افغانستان مهد ادبیات ایران بوده، شعر فارسی در آنجا رشد کرده و زبان فارسی در آنجا بالیده است. تاریخ منطقه ما جز با نام فردی که در حوزه جغرافیای افغانستان به دنیا آمده گره نخورده است؛ تمدن اسلامی از آنجا ریشه گرفته است و باید قدر این پیشینه را بدانید و علوم مختلف را فراگیرید.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала