فزیکدانان روسیه گام دیگر در جهت ساختن کمپیوترهای نوری برداشته اند

© Sputnik / Sergey Pyatakovفزیکدانان روسیه گام دیگر در جهت ساختن کمپیوترهای نوری برداشته اند
فزیکدانان روسیه گام دیگر در جهت ساختن کمپیوترهای نوری برداشته اند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
فزیکدانان روسیه معلوم نموده که مالیکول های حساس در برابر نور که میتوان به مثابه اساس برای حافظه نوری کمپیوترهای آینده استفاده کرد، چگونه ساخته شده اند. این میتواند کار حافظه را تسریع کند و ماده ایدیال برای ساختن آن انتخاب کرد، این مطلب را دانشمندان در نشریه Journal of Materials Chemistry С نوشته اند.

دولگور داشیسیرینووا از انستیتوت مسایل فزیک کیمیای اکادمی علوم روسیه میگوید:"ما رابطه بین ویژه گی ها در ساختار این مالیکول ها و مشخصات الکتریکی حافظه بر پایه آنها کشف نمودیم. این کار به ما امکان طراحی نمودن پی هم مواد نسل جدید، ضروری برای ساختن هسته های عضوی حافظه و آخذه های تصویری، فراهم می سازد.

نور و انواع دیگر امواج الکترومقناطیسی معلومات را به مراتب موثرتر و سریعتر، نسبت به سیگنال های برقی منتقل می سازد که از برکت آن بخش اعظم سیستم های معاصر مخابراتی بر تشعشعات فیبر نوری و تشعشعات مختلف لیزری استوار می باشند. دانشمندان از مدتها بدینسو سعی می ورزند ترانزیستورها و راه های فلزی در داخل چیپ ها را توسط انواع مشابه نوری آنها تعویض کنند، ولی تا به حال این کار فقط به یک علت ممکن نشده — حرکت نور را به بسیار مشکل میتوان اداره کرد.

این مساله را میتواند ذرات نانویی حل کنند که توانایی جذب یک نوع ذرات نور و تشعشع انواع دیگر امواج نوری دارند. طی سال های اخیر فزیکدانان صدها تشعشع کننده نوری ساخته که بطور بسیار موثر یک نوع فوتون ها را به نوع دیگر فوتون ها تبدیل میکنند.

حالا دانشمندان سعی میکنند پرابلم بزرگ دیگر را حل کنند — آنها سیستم های را طراحی میکنند که امکان حفظ نمودن اطلاعات عددی و ثبت نمودن معلومات به همان سرعت که آنها محاسبات انجام میدهند، فراهم سازند.

طوریکه دفتر مطبوعاتی «سکولتیخ» خبر میدهد، فزیکدانان اخیراً کشف نموده که برای این نقش ترکیبات عضوی فوتورکرومی که میتوانند ساختار و رنگ خود را هنگام تشعشع توسط نور و یا عدم موجودیت آن تغییر دهد، قابل استفاده اند. با متحدساختن آنها با ترانزیستورهای معمولی ساحوی، میتوان دستگاه بدست آورد که عبارت از هسته حافظه یک بیت کمپیوتری می باشد.

چهار سال قبل دستگاه های مشابه را گروپ دانشمندان روسی ساختند که پاویل تروشین، پروفیسور «سکولتیخ» رهبری میکرد. این هسته های حافظه معلومات را بسیار سریع ثبت و محاسبه میکردند و سطح بلند اطمینان داشتند، ولی دانشمندان نمی دانستند که با آنها چگونه کار کنند و خواص ماده فوتوکرومی بر شیوه برخورد انها چگونه تائثیر میکند. تروشین و داشسیرینووا این خلا را در علم پر کردند.

برای ثبت معلومات در چنین هسته ها عبوردادن جریان برق از طریق آنها و تنویر توسط لیزر کافی است که مالیکول های ماده فوتوکرومی را به حالت دیگر تغییر میدهد.

کشف این همه ویژه گی های مالیکول فوتوکرومی، طوریکه دانشمندان امیدوارند، طراحی نمودن حافظه نوری را تسریع خواهد کرد و در انتخاب ماده ایدیال برای ساختن آن و به نفوذدادن سریع آن در جهان الکترونیک عددی کمک خواهد کرد.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала