ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

هیئت مذاکره‌کننده ۱۵ نفری حکومت با طالبان مشخص شد

© Sputnik / Vladimir Astapkovich / ورود به گالری تصاویرهیئت مذاکره‌کننده ۱۵ نفری حکومت با طالبان مشخص شد
هیئت مذاکره‌کننده ۱۵ نفری حکومت با طالبان مشخص شد - اسپوتنیک افغانستان
حکومت افغانستان می‌گوید که تنوع سیاسی، اجتماعی و قومی نیز در تشکیل این هیئت در نظر گرفته شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، وزارت دولت در امور صلح روز چهارشنبه (۹ اسد) از نهایی شدن هیئت پانزده نفری برای گفتگوهای صلح با طالبان خبرداده است.

حکومت افغانستان در خبرنامۀی گفته است که در نتیجه‌ی رایزنی‌های مستمر و همه‌جانبه با طرف‌های ذیدخل داخلی و تلاش‌های جدی حکومت یک هیئت ۱۵ نفری گفتگوکننده را برای پیشبرد روند صلح با طالبان نهایی ساخته است و در ضمن تنوع سیاسی، اجتماعی و قومی نیز در تشکیل این هیئت در نظر گرفته شده است.

حمدالله محب - اسپوتنیک افغانستان
طالبان امارت می خواهند و آمادۀ مذاکرات مستقیم نیستند

درهمین حال، زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان روز چهارشنبه، ۹ اسد از آغاز هشتمین دور گفتگوهایش با طالبان در قطر از بهر نهایی سازی توافق نامۀ صلح خبر می‌دهد.

آقای خلیلزاد می‌گوید که امریکا سهم‌اش را پرداخته است و اگر طالبان نیز سهم شان را بپردازند، توافق نامه صلح با این گروه نهایی خواهد شد.

هشت روز می‌شود که فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در کابل به سر می‌برد.

آقای خلیلزاد در یاد داشتی در صفحه تویتراش این سفراش را به کابل، یکی از پر دست آورد ترین سفرهایش می‌داند و می‌گوید که پس از یک توقف در اسلام آباد، راۀ قطر را در پیش می‌گیرد.

از سویی هم منابعی در حکومت وحدت ملی می‌گویند که آقای خلیلزاد جدا از توافق با طالبان، روی یک تفاهم نامه در باره چگونگی پیشرفت‌ها و آیندۀ روند صلح با رهبران حکومت وحدت ملی نیز به توافق هایی رسیده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهور غنی می‌گوید: "هنوز آقای خلیلزاد در کابل است، دیدارهای با رئیس صاحب جمهور داشته اند و روی جزییات مراحل مختلف پروسه صلح با هم کار می‌کنند".

امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجراییه می‌گوید: "رئیس اجراییه دیداری که با آقای خلیلزاد داشت، پیرامون آخرین جزییات در بارۀ گفتگوهای صلح و همچنان در بارۀ آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی گفتگو کردند".

منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که هیئت این گروه که به اندونیزیا رفته بود، از بهر آغاز هشتمین دور گفتگوها با نماینده‌گان ایالات متحده در حال بازگشت به قطر استند و احتمال می‌رود که در این دور از گفتگوها یک توافق نامه صلح میان امریکا و طالبان به امضا برسد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала