ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

مسلم یار: امریکایی‌ها دشمن مشترک ایران، افغانستان، اسلام و بشریت هستند

© Photo / meshrano jirgaفضل الهادی مسلمیار، رئیس مشرانو جرگه
فضل الهادی مسلمیار، رئیس مشرانو جرگه - اسپوتنیک افغانستان
رئيس مشرانو جرگه افغانستان در دیدار با رئيس مجلس شورای اسلامی ایران، با اشاره به پررنگ تر شدن حضور داعش در افغانستان افزود: امریکایی ها به دنبال ایجاد صلح واقعی در افغانستان نیستند و دشمن مشترک ایران، افغانستان، اسلام و بشریت هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران عصر شنبه (۱۲ اسد) با فضل هادی مسلم یار، رئيس مشرانو جرگه افغانستان دیدار و گفتگو نمود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مذاکره با طالبان باید با محوریت دولت افغانستان صورت گیرد، گفت: امریکایی ها مذاکرات متعددی با طالبان داشته اند که این مسیر صحیح نیست و اقدامات باید با محوریت دولت افغانستان انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی افغانستان گفت: روابط تهران و کابل روابط تاریخی و با پیوندی عمیق بوده و حضور شما در ایران توسعه روابط سیاسی و اقتصادی را در پی خواهد داشت.

کرزی: امریکا نباید خاک افغانستان را علیه ایران استفاده کند - اسپوتنیک افغانستان
کرزی: امریکا نباید خاک افغانستان را علیه ایران استفاده کند

وی در ادامه با ابراز نگرانی از ایجاد برخی نا امنی‌ها در افغانستان یادآور شد: امنیت افغانستان برای جمهوری اسلامی ایران مهم است اما برخی کشورها با اقدامات تروریستی به دنبال ایجاد ناامنی در افغانستان هستند که هدف نهایی آنها تحت الشعاع قرار دادن سرمایه گذاری های اقتصادی در این کشور است.

لاریجانی در ادامه با تأکید بر اینکه مذاکره با طالبان باید با محوریت دولت افغانستان صورت گیرد، افزود: امریکایی ها مذاکرات متعددی با طالبان داشته اند که این مسیر صحیح نیست و اقدامات باید با محوریت دولت افغانستان انجام شود.

وی در ادامه شرایط فعلی افغانستان را حساس دانست و گفت: امریکایی ها در مناسبات خود با افغانستان صادقانه عمل نمی کنند و برغم اینکه می گویند به دنبال مذاکره هستند، مسیر دیگری را در پیش می گیرند چنانکه اخیرا با وجود درخواست مذاکره از ایران، وزیر امور خارجه ایران را تحریم کرده اند.

رئیس مجلس مشرانو جرگه (سنا) افغانستان نیز در این دیدار با بیان اینکه برای توسعه روابط برادرانه خود با ایران اراده محکمی داریم، گفت: از بابت پذیرایی جمهوری اسلامی ایران از مهاجران افغانستانی و حمایت رهبری معظم برای امر تحصیل آنها سپاسگزاریم.

رئیس مجلس سنای افغانستان در ادامه با اشاره به مشکلاتی که امریکا برای منطقه ایجاد کرده است، اظهار کرد: افغانستان تحریم های امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را که در تمام این سال ها در کنار افغانستان بوده است، محکوم می کند.

وی در ادامه با اشاره به پررنگ تر شدن حضور داعش در افغانستان افزود: امریکایی ها به دنبال ایجاد صلح واقعی در افغانستان نیستند و دشمن مشترک ایران، افغانستان، اسلام و بشریت هستند.

رئیس مجلس سنای افغانستان در پایان تأکید کرد: پیرامون تعهداتی که در حوزه آب و حوزه های امنیتی به ایران داشته ایم،‌ همچنان متعهد خواهیم ماند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала