ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

غنی: حکومت فعلی در آخرین روزهای پایان قانونی دوره‌اش قرار دارد

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور می‌گوید که حکومت وحدت ملی در آخرین روزهای پایان قانونی دوره‌اش قرار دارد و نمی‌تواند در مورد صلح تصمیم بگیرد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از رسانه های خبری کابل، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور روز گذشته در سخنرانی خود پس از نماز ویژه عید قربان در جمعی از مقام‌ها و شخصیت‌های افغان در ارگ ریاست جمهوری تاکید کرد که انتخابات باید برگزار شود و یک حکومت با صلاحیت و قوی در مورد صلح افغانستان تصمیم بگیرد.

آقای غنی گفت: "صلح خواست هر افغان است اما صلحی که در آن عزت افغان‌ها باشد . صلحی نمی‌خواهیم که در آن مردم بی‌وطن شوند. صلح آمدنی است، صلحی که اکثریت مطلق افغانان می‌خواهند. با مذاکراتی که دولت افغانستان در آن حضور داشته باشد."

آقای غنی گفت که توطئه‌هایی شنیده می‌شود که "خارجی‌ها می‌خواهند چنین و چنان شود اما در مسائل ملی تنها افغان‌ها تصمیم می‌گیرنداو با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو گفت: "آیا یک حکومت ضعیف صلح کرده می‌تواند؟ آیا یک حکومت که در آخرین مرحله مدت قانونی‌اش باشد تصامیم سخت را گرفته می‌تواند؟ صلح قاطعیت و صلاحیت می‌خواهد."

 نزدیک شدن امریکا برای توافق صلح با طالبان  - اسپوتنیک افغانستان
نزدیک شدن امریکا برای توافق صلح با طالبان

رئیس جمهور افزود که "مذاکرات بی قید و شرط، اما صلح مشروط" است و مردم افغانستان "صلح ملی می‌خواهند نه سمتی و حزبی."

او هشدار داد که صلح نباید باعث مهاجرت‌ و فرار مغزها شود. او گفت: "زمان آن گذشته که دختران افغان شلاق می‌خوردند و کودکان از مکتب محروم می‌شدند."

آقای غنی همچنان گفت:" صلح سمتی، قومی و حزبی نیست، بلکه صلح ملی است و این روند مربوط هر افغان است."

او در این پیام عیدی خود به مردم اطمینان داد که صلح در افغانستان آمدنی است و افزود که آینده افغان‌ها در کشورهای دیگر نه، بل در داخل کشور تعیین خواهد شد.

وی بار دیگر خواستار اتفاق سیاست‌گران افغان و شهروندان افغانستان شد و تاکید کرد که اگر افغانان واحد و یک‌پارچه باشند، هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند جلو آنان را بگیرد. او گفت: "ما به گذشته بر نمی‌گردیم، به پیش می‌رویم."

محمداشرف غنی افزود که تمامی افغان‌ها صلح با عزت می‌خواهند؛ اما به گفته وی شهروندان افغانستان صلحی را نمی‌خواهند که بار دیگر بی‌وطن و مهاجر شوند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала