ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

محقق از احتمال پیوستن اعضای دستۀ صلح و اعتدال با دسته‌های دیگر خبر داد

© Sputnik / Poyaمحقق از احتمال پیوستن اعضای دستۀ صلح و اعتدال با دسته‌های دیگر خبر داد
محقق از احتمال پیوستن اعضای دستۀ صلح و اعتدال با دسته‌های دیگر خبر داد  - اسپوتنیک افغانستان
معاون دستۀ انتخاباتی «صلح و اعتدال» به رهبری محمد حنیف اتمر، برای نخستین‌بار، پس از نشر گزارش‌ها دربارۀ اختلاف‌ها میان اعضای این دستۀ انتخاباتی، در گفت‌وگو با طلوع‌نیوز وجود این اختلاف‌‌ها را می‌پذیرد.

به گزارش اسپوتنیک، آقای محقق می‌گوید که اختلاف‌ها در این تیم، بر سر کرسی نخست‌وزیری است. محمد محقق در این باره اظهار داشت: «این یک واقعیت است که بگومگوهایی پیش آمد سر مسلۀ این‌که آیا ما در تبلیغات ما مسلۀ بخش صدارت هم داشته باشیم یا نداشته باشیم؛ که در این رابطه توافقی نشد میان دوجانب. و خسارۀ این کار به کُل ما رسید و دستۀ انتخاباتی ما را دچار توقف کرد. اما این تنها عوامل نبود، عوامل دیگری نیز شامل بودند.»

معاون دوم دستۀ انتخاباتی محمد حنیف اتمر، هم‌چنان می‌گوید که به‌زودی دربارۀ انحلال، تحریم و یا ادامۀ کار دستۀ انتخاباتی صلح و اعتدال تصمیم نهایی گرفته خواهد شد: «ما هنوز به انحلال این تیم نرسیده‌ایم. عید آمد و بزرگان و بسیاری اعضای تیم به تعطیلات رفتند به شمول اتمر؛ پس از برگشت آن‌ها ما دوباره می‌نشینیم و دربارۀ این‌که چه کار کنیم، گپ را نهایی می‌کنیم؛ اگر تصمیم بر این شد که ادامه می‌دهیم، ادامه می‌دهیم و اگر تحریم انتخابات را گفتند، تحریم می‌کنیم و اگر تصمیم بر این شد که هرکس راهش را برود، باز ما یک راه بهتری را انتخابات می‌کنیم.»

حزب جمعیت اسلامی افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
تیم عبدالله به دنبال قانونی، نور و محقق: به پیوستن شخص اتمر علاقه نداریم

محقق تأکید دارد که اختلاف‌ها میان چهار عضو رهبری دستۀ انتخاباتی محمد حنیف اتمر است و این اختلاف‌ها باعث کاهش احتمال پیروزی این دستۀ انتخاباتی شد‌ه‌اند.

محمد محقق، می‌افزاید که برخی از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری برای پیوستن او، عطا محمد نور و محمد یونس قانونی به دسته‌های انتخاباتی شان علاقه‌مندی نشان داده‌اند و احتمال دارد که این سه تن با یکی از دسته‌ها یکجا شوند.

محقق در ادامه بیان داشت: «قدر مسلم این است که ما یک طرف قضیۀ انتخابات هستیم و با هر تکتی که برویم و از او حمایت بکنیم انشالله بیرق آن را بالا می‌کنیم. علاقه‌مندی‌هایی است که ما با دیگر تیم‌ها یکجا شویم؛ از جهت‌های مختلف به ما مراجعه شده.»

همزمان با این، حزب متحد مردم افغانستان نیز در نامه‌یی به دستۀ انتخاباتی محمد حنیف اتمر، جدایی‌اش را از دستۀ انتخاباتی صلح و اعتدال اعلام کرده‌است.

حزب متحد مردم افغانستان به رهبری وحیدالله سباوون علت جدایی‌اش را از دسته انتخاباتی محمد حنیف اتمر، خواست‌های غیرقانونی اعضای رهبری این دسته گفته‌است.

این حزب می‌گوید که دستۀ انتخاباتی محمد حنیف اتمر به روز هفدهم ماه اسد از انحلال دستۀ انتخاباتی‌اش به آنان خبر داده‌است.

پیش از این، منابع از درون دسته انتخاباتی محمد اشرف غنی از احتمال پیوستن محمد حنیف اتمر به این دستۀ انتخاباتی خبر داده بودند، اما دفتر آقای اتمر این خبر را تأیید نکرده‌است.

در حدود یک ماه پیش از وجود اختلاف‌ها میان اعضای دستۀ انتخاباتی صلح و اعتدال گزارش‌هایی نشر شد. اما این اختلاف‌ها، هنگامی بیشتر رسانه‌یی شدند که پیکارهای انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ششم ماه اسد رسمأ آغاز شدند، اما دستۀ انتخاباتی صلح و اعتدال، برنامۀ آغاز پیکارهای انتخاباتی‌اش را، بدلیل این اختلاف‌ها، لغو کرد.

بربنیاد گزارش‌ها، اختلاف اصلی بر سر معرفی عطامحمد نور به عنوان نخست‌وزیر در حکومت احتمالی آقای اتمر است. اما اتمر می‌گوید که درصورت پیروزی، لویه جرگه برگزار خواهد شد و مردم در این باره تصمیم خواهند گرفت.

تیم صلح و اعتدال متشکل از محمد حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، محمد یونس قانونی، معاون نخست این دستۀ انتخاباتی و محمد محقق، معاون دوم این دسته است.

عطا محمد نور نیز عضو این دستۀ انتخاباتی است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала