سپنتا از حضور استخباراتی امریکا در افغانستان هشدار داد

© Sputnik . Zuhal Sarhadرنگین دادفر سپنتا
رنگین دادفر سپنتا  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مشاور پیشین شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که امریکا با معاملات آشکار و پنهان با طالبان در پی ادامه جنگ استخباراتی در افغانستان است.

به گزارش اسپوتنیک، داکتر رنگین دادفر اسپنتا مشاور پیشین شورای امنیت ملی در یک مقاله جدیدی خود، تقویت حضور استخباراتی امریکا را در افغانستان خطرناک می‌داند.

آقای اسپنتا تاکید کرده که سیاسیون افغانستان باید وهم و خیال صلح را از خود دور کرده و با قاطعیت در برابر تقویت حضور استخباراتی امریکا بیاستند.

او در این مقاله خود هشدار داده که امریکا به بهانه صلح در تلاش است تا یک مرکز بزرگ استخباراتی همراه با بخشی از نیروهای ویژه عملیاتی در افغانستان ایجاد کند تا در مواقعی که اهداف امریکا مورد تهدید قرار می‌گیرند، وارد عمل شوند.

خواست سپنتا از امریکا پیرامون مذاکرات صلح - اسپوتنیک افغانستان
خواست سپنتا از امریکا پیرامون مذاکرات صلح

 

اسپنتا خاطرنشان کرده است که ایجاد مرکز استخباراتی امریکا در افغانستان برای حفظ امنیت کشور نه بلکه برای تقویت طالبان و حضور پاکستان در افغانستان خواهد بود تا از طریق آن بازی استخباراتی خود را به پیش ببرد.

به گفته او، این مساله سبب افزایش رقابت‌های منطقه‌ای خواهد شد و جنگ‌های شدید و دوامدار استخباراتی را در قبال خواهد داشت.

او تاکید دارد که امریکا در سال‌های متمادی به شکل غیر قانونی جنگ افغانستان را دوام داده و هم اکنون نیز در یک معامله آشکار و پنهان با طالبان می‌خواهد که جنگ را در کشور دوامدار سازد.

مشاور پیشین شورای امنیت ملی کشور از سیاسیون افغان خواسته که در برابر اهداف وحشیانه امریکا ایستادگی کنند.

او تاکید کرده، اگر نیروهای امریکایی از افغانستان خارج می‌شوند، ضرور است تا این خروج، کلی و قطعی باشد.

این در حالی است که دور هشتم مذاکره میان امریکا و طالبان به تازگی پایان یافته و قرار است بزودی توافقنامه نهایی این مذاکرات از سوی دوطرف امضا شود.

پیش از این برخی سیاسیون دیگر نیز از مذاکره امریکا با طالبان ابراز نگرانی کرده و گفته اند که با ختم پروژه طالب، امریکا از طریق راه اندازی پروژه داعش، جنگ را در افغانستان تقویت خواهد کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала