امریکا در تلاش کاهش هزینۀ جنگ در افغانستان

© @ARG - FBامریکا در تلاش کاهش هزینۀ جنگ در افغانستان
امریکا در تلاش کاهش هزینۀ جنگ در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ایالات متحده امریکا می خواهد هزینه‌های جنگ افغانستان ونیز تلفات نیروهای امریکایی را در این کشور کاهش دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، مایک پمپئو وزیر خارجۀ ایالات متحده امریکا، می‌گوید: ادارۀ رییس‌جمهور دونالد ترامپ می‌خواهد تا هزینه‌های جنگ افغانستان ونیز تلفات نیروهای امریکایی را در این کشور کاهش دهد ودر کنار آن نگذارد تا امریکا بار دیگر ازخاک افغانستان تهدید شود.

او می افزاید، که از رسیدن به این دو هدف درافغانستان مطمئن است.

هزینه ۴ میلیارد دالری امریکا  در جنگ افغانستان در هر ماه  - اسپوتنیک افغانستان
هزینه ۴ میلیارد دالری امریکا  در جنگ افغانستان در هر ماه

درهمین حال سیما سمر نمایندۀ ویژۀ اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در امور حقوق بشر  هشدارمی‌هد، که هرگاه یک نظام طالبانی برمردم افغانستان تحمیل شود، این کار به معنای ادامه جنگ وخشونت‌ها درکشور خواهد بود.

خانم سمر بیان داشت:- "بلاخره باید مذاکره شود.ولی صلحی که درآن اشتراک مردم وسیع نباشد، اشتراک زنان تضمین شده نباشد واشتراک قربانیان جنگ تضمین شده نباشد، این صلح پایدار نیست".

درآستانه امضای احتمالی یک توافق صلح  میان امریکا وطالبان ، وزیرخارجه ایالات متحده از رسیدن به دو هدف مهم امریکا درافغانستان مطمئن به نظر می رسد.

پمپئو در این باره گفت:- "ماموریتی که رییس‌جمهور به ما داده است دوچیز است .هزینه‌های مان را کاهش دهیم زیرا سالانه ده ها میلیارد دالر درافغانستان هزینه می‌کنیم. ونیز کاهش خطر ازدست دادن زنان ومردان امریکایی دراین کشور است".

وی در ادامه می افزاید:- "اما همزمان با این می خواهیم ازاین مطمین شویم که یک وضعی را «در افغانستان» نگهمیداریم که بتواند خطر حمله دوباره را ازآن کشور برامریکا کاهش می دهد. این دو هدفی است که رییس‌جمهور به تیم من و وزارت‌های خارجه ودفاع تعیین کرده است ومن مطمین هستم که ما این هدف ها را برآورده خواهیم کرد".

آقای پمپئو دراین گفت‌وگو با فاکس نیوز تاکید می ورزد، که هرگونه کاهش درشمار نیروهای امریکایی درافغانستان وابسته به اوضاع دراین کشور خواهد بود.

از سوی هم، عبدالله عبدالله، رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی می گوید، که گروه‌های هراس افگن مانند داعش و طالب به راه حل صلح آمیز اعتقاد پیدا نکرده اند. 

عبدالله گفت:- "دلیلی که این گروه «داعش» درافغانستان جای پا پیدا بکند، ادامه جنگ بوده و اسرار طالبان بوده برای ادامه جنگ و این که آنان برای راه حل صلح آمیز اعتقاد پیدا نکرده اند".

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور افغانستان گفت:- "هرتفاهمی که صورت می گیرد منتج به صلحی شود که خواست مردم افغانستان است.و او آتش بس است، قطع جنگ است."

با این حال رییس جمهورغنی می‌گوید، که رهبری روند صلح نزد حکومت افغانستان است وبه گفته او  برخلاف اینکه آغاز مذاکرات بدون قید و شرط است ،اما  صلح با قید و شرط همراه خواهد بود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала