سران جمعیت اسلامی خواهان حکومت موقت انتقالی شدند

© Mokhtar wafayi - FBجلسهٔ هرات: یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در راه است
جلسهٔ هرات: یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در راه است  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سران حزب جمعیت اسلامی افغانستان با حضور در خانه‌ی اسماعیل خان، در هرات، موقف شان را نسبت به انتخابات و گفت‌وگوهای صلح با طالبان اعلان کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل رسانه ها، سران جمعیت اسلامی می خواهند که گفت‌وگوهای صلح باید دوباره از سر گرفته شود در غیر آن انتخابات پیش رو کشور را به آینده‌ای و تاریک رهنمون می‌سازد. در همین حال تأکید این افراد بر این شد که در ختم ششم میزان، دولت موقت انتقالی روی‌ کار آید و در مورد سرنوشت انتخابات و مشروعیت نظام بعدی تصمیم بگیرد.

در این نشست مشوره‌ای که با دعوت محمد اسماعیل، وزیر پیشین انرژی و آب راه‌اندازی شده بود، یونس قانونی، عطامحمد نور، بسم‌الله محمدی، احمدولی مسعود، عبدالستار مراد، کلیم‌الله نقیبی و برخی دیگر از چهره‌های حزب جمعیت حضور داشتند.

نشست مشورتی این افراد با سخنرانی در بین فرماندهان پیشین جهادی در خانه‌ی اسماعیل خان برگزار شد، نشستی که در آن به وفور نسبت به بیداری و قدرت دوباره‌ی مجاهدان سخن زده شد و سخنرانان محفل با الفاظ گوناگون قدرت جنگی‌شان را به نمایش گذاشتند.

عطامحمد نور، والی پیشین بلخ هم با ابراز امیدواری از سرگیری گفت‌وگوهای صلح هشدار داد که امریکا برای مردم افغانستان تلاشی جهت تامین ثبات نکرده است.

آقای نور یکی از سران جمعیت اسلامی در بخشی از سخنانش گفت: «ترامپ دایه‌ی مهربان‌تر از مادر نمی‌شود و حرفش را پس می‌گیرد».

او هم‌چنان مجاهدان را تشویق به دوباره بیدار شدن کرد و گفت که به کسی اجازه‌ی مدیریت سرنوشت کشور را نمی‌دهد.

وی افزود که اگر صلح نشود، کشور به سمت انتخاباتی می‌رود که بدتر از انتخابات ریاست جمهوری گذشته بود و حتا به گفته‌ی «گند» این انتخابات را باید خارجی‌ها هم شاهد باشند.

او هم‌چنان با انتقاد از کارکرد رهبران فعلی دولت گفت که ارگ و سپیدار نتیجه‌ی انتخابات پارلمانی گذشته را به «مسخره» گرفته و آن را تقسیم سیاسی کردند.

او هم‌چنان به اشرف غنی، رییس جمهوری کشور تاخت و گفت که وی در پنج سال گذشته دست‌آوردی نداشته است. آقای نور هم‌چنان افزود که انتخابات را با حاشیه‌های فعلی آن قابل قبول نمی‌داند.

آقای نور درباره حکومت وحدت ملی به این نظر است که «بحران حاکمیت و مشروعیت» در نظام فعلی قابل قبول نیست و این حکومت بعد از ششم میزان بیشتر باعث بحران می‌شود.

در همین حال احمدولی مسعود، نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیش رو اعلان کرد که وضعیت حاکم در کشور مولود سیاست‌های امریکا است.

آقای مسعود هم با پافشاری بر موضع هم‌حزبی‌هایش صلح و انتخابات را بحرانی خواند و تأکید کرد که روند گفت‌وگوهای صلح به دلیل «گنگ و مبهم» بودن به شکست انجامیده است.

هرچند این نشست نتیجه‌ی مشخصی نداشت و توافق نظر مشخصی به دست نداد اما ظاهراً از دید بزرگان حزب جمعیت، «نسخه‌ای برای درمان بیماری‌های گوناگون کشور زخم خورده‌ی افغانستان تجویز خواهد کرد».

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала