سفیر پیشین امریکا در ناتو: گفت‌وگوهای صلح با طالبان نمرده اند

© اسپوتنیک افغانستانسفیر پیشین امریکا در ناتو: گفت‌وگوهای صلح با طالبان نمرده اند
سفیر پیشین امریکا در ناتو: گفت‌وگوهای صلح با طالبان نمرده اند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سفیر پیشین ایالات متحده امریکا در ناتو، می‌گوید: گفت‌وگوهای صلح ایالات متحده با طالبان «نمرده» اند.
ارگ ریاست جمهوری  - اسپوتنیک افغانستان
گفت و گوهای روند صلح باید همه شمول شود

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، دوگلاس لوت سفیر پیشین ایالات متحده امریکا در ناتو، گفت: پس از هجده سال نبرد امریکا و متحدانش در افغانستان روشن شده‌است، که این جنگ راه حل نظامی ندارد.

این جنرال بازنشستۀ امریکایی تأکید دارد، که ایالات متحده سرانجام دوباره با طالبان بر میز گفت‌وگو خواهد نشست و طالبان نیز گفت‌وگوها را با حکومت افغانستان آغاز خواهند کرد؛ اما این کار به زمان نیاز دارد.

هفتۀ پیش، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا پس از آن‌که گفت‌وگوها با طالبان را متوقف کرد، گفت که گفت‌وگوها با طالبان مرده اند.

ترامپ، در سخنرانی‌اش در هجدهمین سا‌ل‌روز حملۀ یازدهم سپتامبر بر افزایش حمله‌ها بر طالبان تأکید کرد و گفت: در چند روز گذشته مهلک‌ترین حمله‌ها بر این گروه انجام شده‌اند.

با این همه، طالبان اما گفته‌اند که آمادۀ گفت‌وگو با حکومت و طالبان استند. سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در گفت‌وگو با الجزیره گفته‌است که این گروه آماده‌است که گفت‌وگوهای میان افغانان را آغاز کنند.

در همین حال، یک هیئت گروۀ طالبان که امروز (جمعه، ۲۲سنبله) به مسکو رفته‌اند، به وزارت خارجۀ روسیه گفته‌است که آن‌ها آماده‌اند که با امریکا نیز گفت‌وگوها را از سر بگیرند.

یادآوری می کنیم، که ایالات متحده و طالبان در حدود یک سال سرگرم گفت‌وگوهای صلح بودند و نُه دور با هم نشست کردند.

در آخرین دور این نشست، زلمی خلیل‌زاد، گفت‌وگوکنندۀ ارشد امریکا با طالبان، اعلام کرد که دوطرف در اصول روی یک توافق نامه به توافق رسیده‌اند.

اما، افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان همزمان با این گفت‌وگوها، ترامپ را واداشت تا به یک‌بارگی در تویترش بنویسد، که گفت‌وگوها با طالبان را متوقف کرده‌ و نیز دیدار با رهبران طالبان و رییس‌جمهور افغانستان در کمپ دیوید را لغو کرده‌است.

یکی از انتقادها از گفت‌وگوهای صلح ایالات متحده با طالبان، شامل نبودن حکومت افغانستان در این گفت‌‎وگوها بوده‌است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала