واکنش افغانستان به سخنان جو بایدن

© Photo / M.Naderiواکنش افغانستان به سخنان جو بایدن
واکنش افغانستان به سخنان جو بایدن - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ارگ ریاست جمهوری نسبت به سخنان جو بایدن، نامزد پیشتاز رقابت‌های مقدماتی حزب دموکرات برای انتخابات سال 2020 امریکا، در باره افغانستان واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، جو بایدن  افغانستان را «سه کشور مختلف» توصیف کرده که به گفته او قابل جمع نیستند و در سخنانی اظهار داشت که  سه ولایت شرقی افغانستان همین اکنون زیر تسلط پاکستان است که در آن‌ها شبکه حقانی فعالیت دارد.
جو بایدن 76 ساله این سخنان را پنج‌شنبه‌شب گذشته در یک مناظره تلویزیونی با رقبای حزبی خود در شهر هیوستون امریکا بیان داشت. جو بایدن که قبلاً معاون باراک اوباما در دوره ریاست جمهوری او بود، فعلاً نامزد پیشتاز رقابت‌های مقدماتی حزب دموکرات امریکا برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 این کشور است.

جو بایدن: افغانستان پارچه پارچه است - اسپوتنیک افغانستان
جو بایدن: افغانستان پارچه پارچه است

ریاست‌جمهوری افغانستان در واکنشی به سخنان این مقام امریکایی می‌گوید که انتظار دارد جامعه جهانی از جمله امریکا به افغانستان یک‌پارچه احترام بگذارند و از طرح ثبات پایدار در این کشور حمایت کنند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری، همچنان گفت که پاکستان بر هیچ گوشه‌ای از خاک افغانستان تسلط ندارد و در وجود این کشور توان ورود بر یک وجب از خاک افغانستان هم دیده نمی‌شود.

آقای صدیقی تأکید کرد که جنگ جاری افغانستان تنها راه حل افغانی دارد و توقع می‌رود که جامعه جهانی از این راه حل پشتی‌بانی کنند.

سخنگوی ریاست‌جمهوری کشور از جانب دیگر گفت که افغانستان سال‌ها است در خط مقدم مبارزه با تروریسم جهانی قرار دارد و برای موفقیت این مبارزه، بهای سنگینی را نیز پرداخته است.

صدیق صدیقی افزود که این پاکستان است که تا حال تعهدات خود در امر مبارزه با تروریسم را عملی نکرده است و نیاز است این کشور مسوولیت‌هایش را در این زمینه ادا کند.

او گفت که حکومت افغانستان از سیاست‌مداران امریکایی توقع دارد تا از پاکستان بپرسند که چرا در امر مبارزه با تروریسم در جریان هجده سال گذشته کوتاهی کرده است.

جو بایدن در حالی افغانستان را سه کشور مختلف و غیرقابل جمع خوانده است که جنگ در آن دست‌کم 40 سال زمان برده است. امریکا و ناتو نیز با حضور نظامی‌شان تا کنون موفق به پایان دادن این جنگ نشده‌اند. تلاش‌های صلحی که طی ده ماه گذشته از جانب امریکا برای پایان این جنگ در جریان بود، نیز متوقف شده است. حکومت افغانستان نیز روز گذشته اعلام کرد که تلاش‌هایش برای صلح با طالبان را متوقف کرده است. به این ترتیب مشخص نیست که جنگ در کشور تا چه زمانی ادامه خواهد یافت و پایان این جنگ با چه طرحی رقم خواهد خورد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала