ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

وادار کردن شاهزاده ها سعودی به خرید سهام آرامکو

© REUTERS / Stephen Kalinوادار کردن شاهزاده ها سعودی به خرید سهام آرامکو
وادار کردن شاهزاده ها سعودی به خرید سهام آرامکو - اسپوتنیک افغانستان
مقام‌های سعودی ثروتمندترین خانواده های این کشور را وادار به خرید سهام آرامکو در بازار بورس می کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فایننشال تایمز، مقامات سعودی ثروتمندترین خانواده های این کشور را وادار به خرید سهام آرامکو در بازار بورس می کنند.

اعضای خانواده سلطنتی نیز که قبلاً دستگیر شده و بیش از 100 میلیارد دالر به خزانه پرداخت کرده بودند نیز تحت فشار قرار گرفتند.

مقامات سعودی در حال فشار آوردن به ثروتمندترین خانواده های پادشاهی هستند تا آنها را مجبور به شرکت در خرید عرضه عمومی سهام سعودی آرامکو کنند.

عربستان، جزئیات «نقش ایران» در حمله به سعودی را فاش کرد - اسپوتنیک افغانستان
عربستان، جزئیات «نقش ایران» در حمله به سعودی را فاش کرد

براساس گزارش این نشریه، اهرم فشار از آن به عنوان ترکیبی از اقناع و زورگویی یاد می شود؛ ده‌ها خانواده ثروتمند عربستان سعودی، از جمله اعضای خانواده سلطنتی، که در سال 2017-2018 به عنوان بخشی از کمپین ضد فساد که توسط ولیعهد حاکم کشور محمد بن سلمان آغاز شده بود دستگیر شدند و به مدت چند ماه، شاهزادگان در هتل ریتز کارلتون نگهداری می شدند و به یک زندان راحت تبدیل شده بود، تا زمانی که آنها موافقت کردند که مبلغ مورد نظر شاهزاده را به خزانه پرداخت کنند. در مارس 2018، ولیعهد گفت که بستگان وی پس از دستگیری بیش از 100 میلیار دالر به خزانه داری بازگرداندند.

منابع فایننشال تایمز ادعا می کنند که بخشی از دارایی بسیاری از کسانی که از بازداشت ریتز کارلتون خارج شدند، هنوز مسدود است و اکنون صاحبان این وجوه را مجبور به خرید سهام در آرامکو سعودی می کنند.

بانکدار یکی از خانواده های تحت فشار درباره این وضعیت اظهار داشت: چرا که نه؟ آنها به هر حال نمی توانند از این پول استفاده کنند.

صدور  نخستین ویزای سیاحتی عربستان سعودی - اسپوتنیک افغانستان
عربستان پس ازحمله‌های پهپادی به ائتلاف نظامی خلیج فارس پیوست

مشاور ریتس کارلتون، یکی دیگر از زندانیان سابق، به فایننشال تایمز گفت که از او خواسته شده است که وظیفه میهنی خود را به پادشاهی انجام دهد، اگرچه او قبلاً بخشی از دارایی های خود را به خزانه داری منتقل کرده بود و موافقت کرده بود که مبلغ را هر ماه بپردازد. این مشاور گفت: محدودیتی در میهن پرستی او وجود ندارد.

طبق گفته فایننشال تایمز، در بین کسانی که مجبور به شرکت در خرید سهام آرامکو سعودی بودند، برادرزاده پادشاه عربستان سعودی، شاهزاده ال ولید بن طلال بود که بیش از دو ماه در زندان در هتل ریتز کارلتون گذراند. پیش از دستگیری، ثروت وی توسط فوربز 18.7 میلیارد دالر تخمین زده شده بود، اما پس از آن مجله شاهزاده را از لیست میلیاردرها مستثنی کرد شرایط آزادی وی ناشناخته ماند، اما براساس گزارش های تأیید نشده، وی مجبور شد بخش قابل توجهی از ثروت خود را به خزانه داری بپردازد.

نماینده پادشاهی هلدینگ آرامکو سعودی، مدیر دارایی الولید بن طلال، از اظهارنظر خودداری کرد و یک مقام دولتی سعودی گزارش فشارها بر سرمایه گذاران بالقوه را بی اساس و دروغ خواند.

سفر وزیر امور خارجه امریکا به عربستان سعودی - اسپوتنیک افغانستان
سفر وزیر امور خارجه امریکا به عربستان سعودی

ولیعهد محمد بن سلمان و مشاوران مالی وی انتظار داشتند که عربستان سعودی آرامکو را به ارزش 2 تریلیون دالر توسط IPO ارزش گذاری کند و دولت می تواند 60 میلیارد دالر از سهم سه درصدی این شرکت در بورس عربستان سعودی را بدست آورد، اما این برنامه ها در پی حمله اخیر به تأسیسات نفتی سعودی آرامکو، که منجر به کاهش شدید تولید شد به تعلیق درآمد. در تاریخ 16 سپتامبر، وال استریت ژورنال گزارش داد که تهدید به حمله مکرر می تواند قیمت سهام سعودی آرامکو را 300 میلیارد دالر کاهش دهد و این می تواند به تعویق انداختن IPO منجر شود.

سعودی آرامکو شرکت ملی نفت عربستان سعودی است که تحت تملک دولت مرکزی عربستان است. این شرکت از لحاظ مالکیت ذخایر (نفت خام و گاز طبیعی) به‌عنوان یکی از با ارزش‌ترین شرکت‌های جهان محسوب می‌شود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала