هشدار نمایندگان مجلس از بحران احتمالی پسا انتخابات

© Photo / ارگپارلمان افغانستان، ولسی جرگه افغانستان، مجلس نمایندگان
پارلمان افغانستان، ولسی جرگه افغانستان، مجلس نمایندگان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
شماری از نمایندگان مجلس با اشاره به بحران احتمالی پسا انتخابات می‌گویند که نامزدان باید برای جلوگیری از بحران، نتایج انتخابات ریاست جمهوری را بپذیرند.

 به گزارش اسپوتنیک، نمایندگان مجلس امروز دوشنبه (8 میزان) در نشست عمومی تاکید کردند که انتخابات دو روز پیش شفاف‌ترین انتخابات‌ نسبت به گذشته بوده و نامزدان باید طبق اصلول دموکراسی به آرای مردم احترام بگذارند.
غلام حسین ناصری یکی از اعضای مجلس گفت: "خواهش ما از تیم‌های انتخاباتی این است که نتیجه انتخابات را بپذیرند و بخاطر منافع ملی نگذارند افغانستان بار دیگر به بحران انتخاباتی سوق داده شود."
آقای ناصری افزود، انتخاباتی از اصول اساسی دموکراسی است که حتماً برنده و بازنده‌ای دارد؛ اما نامزدان نباید به بهانه‌های میزان کم اشتراک کنندگان و یا دستیابی به حکومت ایتلافی بحران آفرینی کنند.
غلام فاروق مجروح دیگر عضو مجلس نیز گفت: "انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان هرچند کمرنگ بود و مشکلات خود را داشت؛ اما نسبت به انتخابات‌های گذشته شفاف برگزار شد؛ امیدواریم کمیسیون‌های انتخاباتی استقلالیت خود را حفظ کرده و نتایج آرای پاک مردم را اعلام کند."
کمال ناصر اصولی نیز گفت: "صداهای شنیده می‌شود که گویا برخی سیاسیون انتخابات را قبول ندارند؛ مشخص نیست سیاست مداران افغانستان چه وقت به منافع ملی احترام می‌گذارند؛ متاسفانه سیاسیون افغان در طول تاریخ چنین نقیصه را داشته و ترجیح دادن به منافع شخصی عامل بدبختی کشور بوده است."
بلقیس روشن دیگر عضو مجلس نیز گفت که شرکت کم مردم در انتخابات در واقع پاسخ به رهبران سیاسی بود که آنان باید خود را با خواست مردم همگام سازند.
این در حالی است که برخی سیاسیون می‌گویند که میزان کم اشتراک کنندگان در انتخابات به حکومت آینده مشروعیت سیاسی نمی‌دهد؛ اما قانون اساسی و قانون انتخابات هیچ سقفی را برای مشروعیت انتخابات تعیین نکرده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала