لحظه بلعیدن یک ستاره توسط یک سیاه‌چاله‌ منتشر شد + عکس

Telegram
تلسکوپ فضایی "تس" متعلق به ناسا به تازگی یک سیاه‌چاله را رصد کرده است که در حال بلعیدن یک ستاره دوردست است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از   Astrophysical Journal ماهواره "تس"(TESS) که یک تلسکوپ فضایی است یک سیاه‌چاله غول پیکر را رصد کرده است که در حال فروپاشی و بلعیدن یک ستاره در یک کهکشان دور دست است.

به گفته محققان ستاره ای در اندازه خورشید با فاصله 375 میلیون سال نوری در نزدیکی مرکز جاذبه سیاه چاله  به گونه فوق العاده ، خمیده و پیچیده مشاهده شده است.

اداره کل ملی هوانوردی و فضا در ایالات متحده اریکا (ناسا) موفق شد با کمک تلسکوپ تس (TESS) تصاویری از چگونگی تخریب و بلعیده شدن یک ستاره توسط یک سیاهچاله را منتشر کند.

تلسکوپ تس که به منظور کشف و مطالعۀ سیاره‌های فراخورشیدی (خارج از منظومه شمسی) طراحی و ساخته شده، چگونگی تخریب و بلعیده شدن یک ستاره از سوی یک سیاهچاله را رصد و اطلاعات آن را بررسی کرده است.

داده‌های این تلسکوپ غول‌پیکر اخیرا واقعه‌ای موسوم به ASASSN-19bt را ثبت کرده که طی آن یک ستاره به یک سیاهچاله نزدیک شده و کشش شدیدی که از سمت سیاهچاله ایجاد شده، ستاره را به سمت خود جذب کرده است.

در این رویداد فضایی، نیروی جاذبه سیاهچاله‌ سبب می‌شود که ستاره متورم شده، بشکند و به شکل یک جریان گازی درآید. دُم این جریان گازی به سمت مخالف جریان جاذبه و به سوی فضا فرار می‌کند اما باقی آن به دور جریان می‌چرخد و یک قرص برافزایشی را شکل می‌دهد.

این اتفاق بسیار نادر است و هر ده تا صدهزار سال یکبار در کهکشانی مانند راه شیری به وقوع می‌پیوندد. یافته‌های آینده به درک بهتر ما از چنین رویدادهای نادری کمک خواهد کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала