ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

افغانستان چهارمین کشور مصرف کننده شراب

CC0 / Pixabay / شراب
شراب - اسپوتنیک افغانستان
سازمان جهانی بهداشت، اخیرا طی گزارشی اعلام کرد، افغانستان رتبه چهارم و ایران رتبه نهم در میان مصرف‌کنندگان نوشیدنی‌های الکلی در سطح همه کشورهای جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک، تازه‌ترین گزارش سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که افغانستان از لحاظ سرانه مصرف الکل رتبه چهارم را در میان 189 کشور جهان دارد.

 این در حالی است که مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر بر اساس قانون در کشور اسلامی افغانستان حرام است؛ اما با این وجود، کسب رتبه چهارم جهان، بسیار قابل تأمل است. همه ساله هزاران لیتر مشروبات الکلی توسط پولیس در کشور کشف می‌شود و این مسأله، بیان‌گر واردات قاچاق گسترده مشروبات الکلی به کشور است.

در این گزارش آمده است که تونس بر اساس این شاخص در میان سایر کشورها بی‌رقیب است، به طوری که مصرف کنندگان الکل در این کشور، در سال 2016 میلادی 36.6 لیتر الکل خالص مصرف کرده‌اند.

Бар-менеджер разливает ликер Crisma в Foursquare Rum Distillery, Сент-Филип, Барбадос - اسپوتنیک افغانستان
فروش شراب - تجارت جدید دیپلمات های خارجی در بازار سیاه افغانستان

پس از تونس، به ترتیب کشورهای سویس، مالدیو، افغانستان، نامیبیا، آفریقای جنوبی، الجزایر و ترکیه در رده‌های دوم تا هشتم قرار دارند.

پس از ترکیه، ایران از نظر سرانه مصرف الکل در میان مصرف‌کنندگان «مداوم» نوشیدنی‌های الکلی، رتبه نهم را در میان 189 کشور جهان به خود اختصاص داده است.

مطابق این گزارش هر ایرانی‌ بالای 15 سال که «به طور مرتب الکل می‌نوشد»، در سال 2016 به طور میانگین  28.4لیتر الکل خالص مصرف کرده‌ است، این رقم در سال 2010 به میزان 24.8 لیتر بوده است. 

این در حالی است که سرانه مصرف الکل در دیگر کشورهای مسلمان از جمله امارات عربی متحده، قطر، ترکیه و لبنان نیز بالاتر از ایران است.

سازمان جهانی بهداشت سرانه مصرف الکل را در منطقه شرق مدیترانه را 6 دهم لیتر برآورد کرده است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала