مصارف میلیونی نامزدان ریاست‌جمهوری در انتخابات 2019

© Sputnik / JAK مصارف میلیونی نامزدان ریاست‌جمهوری در انتخابات 2019
 مصارف میلیونی نامزدان ریاست‌جمهوری در انتخابات 2019 - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
حکومت از برنامه‌های انتخاباتی نامزدان ریاست‌جمهوری در تالار لویه جرگه، 12 میلیونی عاید بدست آورده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، ادارۀ عملیاتی و حمایتی انکشاف ملی ریاست‌جمهوری، می‌گوید که هزینۀ پیکارهای انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری در تالار لویه جرگه نزدیک به دوازده میلیون افغانی شده‌است.

نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، بیشتر گردهمایی‌های بزرگ شان هم در تالار لویه جرگه برگزار کردند.

نامزدان برای هر برنامه‌یی که در این تالار می‌گرفتند، از 300 هزار افغانی تا 500 هزار افغانی باید به حکومت می‌پرداختند.

ادارۀ عملیاتی و حمایتی انکشاف ملی ریاست‌جمهوری، می‌گوید که هزینۀ پیکارهای انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری در تالار لویه جرگه نزدیک به دوازده میلیون افغانی شده است.

 به گفتۀ این اداره، این پول‌ها از تمامی نامزدانی که در تالار لویه جرگه برنامۀ انتخاباتی داشتند، گرفته شده و به خزانۀ دولت واریز شده‌است.

حجت‌الله مجددی، مسؤول مطبوعاتی ادارۀ عملیاتی و حمایتی انکشاف ملی ریاست‌‎جمهوری در این باره گفت: «کپمیاین‌های انتخاباتی که در تالار لویه جرگه برگزار شدند، یازده میلیون 822 هزار افغانی به حساب واردات دولت انتقال یافته‌است».

دستۀ انتخاباتی «دولت ساز» به رهبری محمد اشرف غنی با پرداخت پنج میلیون و 302 هزار افغانی و دستۀ انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به رهبری عبدالله عبدالله با پرداخت سه میلیون و 374 هزار افغانی، از دسته‌هایی اند که بیشترین پول را به تالار لویه جرگه پرداخته‌اند.

پیکارهای انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، برای شصت روز (شش اسد تا سوم ماه میزان) ادامه داشتند.

مراد علی مراد، معاون دستۀ انتخاباتی «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت الله نبیل می‌گوید که این دستۀ انتخاباتی نیز ده هزار دالر برای یک برنامه‌اش در این تالار پرداخت کرده‌است: « ما چندین بار پیشنهاد کردیم که خیمۀ لویه جرگه را در اختیار تیم امنیت و عدالت بگذارند، ده‌هزار دالر امریکایی از ما گرفتند، حتا مصارف خدماتی که کارمندان خدماتی در آنجا کار می‌کنند هم از ما گرفتند».

در همین حال، شمار از اعضای شورای ملی انتقاد می‌کنند که این پول‌ها به گونۀ شفاف به خزانه دولت واریز نشده‌اند.

 حمدالله محب: سه میلیون تن در انتخابات رأی داده‌اند - اسپوتنیک افغانستان
حمدالله محب: سه میلیون تن در انتخابات رأی داده‌اند

هاشم الکوزی، عضو مجلس سنا گفت: «من فکر نمی‌کنم که این پول به‌گونۀ شفاف به دولت پرداخت شده باشند؛ طوری‌که بدرد مردم افغانستان بخورد».

بربنیاد گفته‌های شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان، چنین درآمدها همواره یا نا پدید و یاهم از سوی حلقات مشخص حیف و میل شده‌اند.

بربنیاد طرزالعمل کمیسیون مستقل انتخابات، هر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، حق داشتند تا در حدود 442 میلیون افغانی را در پیکارهای انتخاباتی شان هزینه کنند. تیم دولت ساز، می‌گوید که بیش از 200 میلیونی افغانی را در پیکارهای انتخاباتش هزینه کرده‌است و گزارش آن را به کمیسیون انتخابات ارایه کرده‌است.

اما کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که گزارش این دستۀ انتخاباتی و نیزد دو دستۀ دیگر ناقص استند.

گفتنی‌ست که براساس آخرین آمارها کمیسیون مستقل انتخابات، بش از دونیم میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده اند، اما نهاد ناظر می گویند که آمارهای ارایه شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات واقع بینانه نیست.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری قرار است در 27 میزان و نتایج نهایی در 16 عقرب اعلان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلان شود.

گفتنیست که انتخابات ریاست‌جمهوری، به روز شنبه (6 میزان) برگزار شد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала