ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

تلفات ملکی در افغانستان به گونۀ بی‌سابقه افزایش یافته است

© AP Photo / Massoud Hossainiتلفات ملکی در افغانستان به گونۀ بی‌سابقه افزایش یافته است
تلفات ملکی در افغانستان به گونۀ بی‌سابقه افزایش یافته است - اسپوتنیک افغانستان
هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) با نشر گزارش تازه‌یی، می‌گوید که میزان تلفات غیرنظامیان در افغانستان به‌گونۀ بی‌سابقه‌ افزایش یافته‌است.

به گزارش اسپوتنیک، بربنیاد آمارهای یوناما، در نه ماه اول سال 2019 میلادی 2563 ملکی کشته شدند و 5676 ملکی دیگر زخمی شده اند.

آمار این نهاد بین‌المللی برجسته می‌سازد که تلفات افراد ملکی از اول ماه جولای تا 30 سپتمبر، در مقایسه با دوره مشابه سال 2018 میلادی 42 درصد افزایش یافته است.

یوناما می‌گوید که بخش عمده این تلفات از سوی گروه‌های مخالف حکومت افغانستان بوده است، همچنان افزایش تلفات افراد ملکی از تاریخ اول جنوری تا 30 سپتمبر از اثر عملیات های هوایی و تلاشی که توسط نیروهای طرفدار دولت انجام شده است، می‌باشد.

 ایجاد کمیته ارزیابی تلفات افراد غیرنظامی در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
ایجاد کمیته ارزیابی تلفات افراد غیرنظامی در افغانستان

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفت: «سطح بالای ارقام تلفات افراد ملکی به وضوح نشان می دهد که نیاز است تا تمام گروه های ذیدخل به حفاظت از افراد ملکی توجه بیشتری داشته باشند و در جریان عملیات های جنگی، روش هایشان را بازنگری نمایند».

یاماموتو که رئیس دفتر یوناما نیز می باشد گفت: «آسیبی که به افراد ملکی از اثر جنگ در افغانستان وارد شده است، نشان دهنده اهمیت گفتگوهای صلحی است که منجر به آتش بس و یک توافق سیاسی دائمی برای پایان جنگ می گردد؛ راه دیگری وجود ندارد».

وی اضافه کرد که تلفات افراد ملکی به هیچ وجه قابل قبول نیست، مخصوصاً در شرایطی که باور شایع این است که برای جنگ در افغانستان، هیچ راه حل نظامی وجود ندارد.

یوناما می‌گوید که استفاده از مواد تعبیه شده انفجاری انتحاری و غیر انتحاری عامل اصلی تلفات افراد ملکی بوده است، که سطح آن به 42 درصد می‌رسد که مجموع تلفات افراد ملکی را تشکیل می‌دهد. درگیری‌های زمینی دومین عامل اصلی تلفات افراد ملکی در افغانستان است 29 درصد میباشد و به تعقیب آن حملات هوایی است که 11 درصد می‌باشد که باعث کشته شدن اکثر افراد ملکی در این دوره گردیده است.

این گزارش نشان می‌دهد که از اول ماه جنوری تا 30 سپتمبر، عناصر مخالف دولت باعث 5117 مورد تلفات افراد ملکی (1207 کشته و 3910 زخمی) شده اند که 62 درصد تمام تلفات افراد ملکی در جریان این دوره را تشکیل می‌دهد.

یوناما دریافته است که نیروهای طرفدار دولت باعث 2348 مورد تلفات افراد ملکی (1149 کشته و 1199 زخمی) شده اند که نشان دهنده 26 درصد افزایش از دوره مشابه در سال 2018 میلادی می‌باشد که 41 درصد مجموع تلفات افراد ملکی در افغانستان را زنان و اطفال تشکیل می‌دهند.

ملل متحد مجددا از تمام طرف های درگیر در جنگ می‌خواهد تا به مکلفیت هایشان برای حفاظت از افراد ملکی از آسیب، پابند باشند و به طور جدی به مکلفیت هایشان در مطابقت به قانون بشردوستانه بین‌المللی در هر زمانی متعهد باشند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала