نبیل «انستیتوت موثریت دولت ها» را متهم به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری کرد

© Photo / Facebook/RNنبیل «انستیتوت موثریت دولت ها» را متهم به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری کرد
نبیل «انستیتوت موثریت دولت ها» را متهم به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری کرد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس پیشین امنیت ملی و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان «انستیتوت موثریت دولت ها» را متهم به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری این کشور کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، رحمت‌الله نبیل نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری و رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان، «انستیتوت موثریت دولت‌ها» را که یک نهاد امریکایی است و در سال ۲۰۱۳ از سوی رئیس‌جمهور غنی ایجاد شده‌است، به مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان متهم می‌سازد.

نبیل: شماری از والیان ولایت ها به نفع «غنی» تقلب کرده اند - اسپوتنیک افغانستان
نبیل: شماری از والیان ولایت ها به نفع «غنی» تقلب کرده اند

آقای نبیل در سلسه تویت‌هایی که کرده، این نهاد را هم‌چنان به پرداخت غیرقانونی پول به حلقۀ داخلی در ارگ ریاست‌جمهوری و نزدیکان رئیس‌جمهورغنی متهم کرده‌است.

رحمت‌الله نبیل، نگاشته‌است که این انستیتوت با استفاده از دستررسی بی‌پیشینه‌اش به نهادهای گوناگون در ایالات متحده و دیگر حکومت‌ها و سازمان‌ها، به‌گونۀ غیرقانونی برای اشرف غنی لابی‌گری کرده‌است.

نبیل، در یک نوشته‌اش در تویترش با گرفتن نام جان بس، سفیر امریکا در کابل، خواستار بررسی بی درنگ مداخلۀ این نهاد در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان شده‌است.

در همین حال، گلبدین حکمتیار، نامزد دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری دریافت حقوق از سوی سرپرست وزارت مالیه را از این نهاد انتقاد می‌کند:- "آقای قیومی و معامله‌اش با رییس‌جمهور، به نظر من، حکومت و معامله‌اش با مردم، با امانت‌های مردم و سرمایه‌های ملی، دقیقأ مانند این می‌شمارم که یک دسته از دزدها، دزدان مسلح، بی رحم و خدا ناترس برای یک قریه‌یی در دامنۀ یک کوه مسلح می‌شود که فریاد احالی قریه را هم هیچ کسی نمی‌شنود".

این در حالیست، که سفیر اتحادیۀ اروپا در کابل دربارۀ دریافت حقوق دالری نامزد وزیر مالیه از انستیتوت موثریت دولت‌ها را می‌گوید که اتحادیۀ اروپا موضع گیری نیرومندی برای مبارزه با تخصیص نادرست پول در هر بخشی که باشد دارد.

پیری مایدون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان در این باره بیان داشت:- "آن‌چه را که بسیار رسمی در این باره گفته می‌توانیم این است که بی‌هیچ شکی موضع‌گیری نیرومند اتحادیۀ اروپا و کشورهای عضو در همه‌جا به‌شمول افغانستان این است که از مبارزه با مدیریت نامناسب مالی و مبارزه با هرگونه اختصاص نادرست پول در هر بخشی که باشد پشتیبانی می‌کنند. اتحادیه اروپا و بریتانیا در گروه ضد فساد در این کشور فعالانه کار می‌کنند".

با این همه، دستۀ انتخاباتی محمد اشرف غنی، اتهام‌ها را دربارۀ مداخله انستیتوت موثریت دولت‌ها در انتخابات رد می‌کند.

نجیب دانش، سخن‌گوی دستۀ انتخاباتی اشرف غنی اظهار داشت:- "از آغاز پیکارهای انتخاباتی تا به حال ده‌ها مورد اتهام را آقای نبیل به آدرس تیم دولت ساز وارد کرده است که همۀ شان بی‌بنیاد ثابت شده‌اند".

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала