ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

نامه صلح روحانی به پادشاه عربستان

© AP Photo / Craig Ruttleحسن روحانی، رئیس جمهور ایران
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران  - اسپوتنیک افغانستان
رئیس جمهور ایران نخستین نامه خود به عربستان سعودی و بحرین را از طریق کویت ارسال کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، علی ربیعی سخنگوی دولت ایران اعلام نمود که رئیس‌جمهور نامه‌‌ای برای پادشاه عربستان ارسال کرده است که اساس نامه‌ موضوع صلح و ثبات منطقه بوده است.

رئیس جمهور ایالات متحده - اسپوتنیک افغانستان
ترامپ: عربستان پول دفاع خود در مقابل ایران را به ما پول می‌پردازد

علی ربیعی در مورد نامه روحانی به پادشاه عربستان گفت:« بله، رئیس جمهور محترم نامه‌هایی ارسال کرده‌اند. اساس نامه‌ها صلح و ثبات منطقه بوده است. ما معتقدیم دو جانبه‌های متعددی می تواند در منطقه شکل گیرد و فشارهای امریکا نباید باعث دوری همسایگان شود.

خود برتربینی مستکبرانه امروز هم مشکل امریکا است و شکل دیگری از کاپیتولاسیون را شاهد هستیم، زیر پا گذاشتن حقوق ملت‌ها و خروج از برجام هم ناشی از همین احساس است.

در مورد نامه روحانی به پادشاه عربستان باید بگویم رئیس جمهور محترم نامه‌هایی ارسال کردند که اساس آن‌ها را صلح و ثبات منطقه تشکیل می دهد».

عمران خان، بین ایران و عربستان میانجی‌گری می‌کند - اسپوتنیک افغانستان
عمران خان، بین ایران و عربستان میانجی‌گری می‌کند

در همین راستا، روزنامه «الجریده» کویت نوشت: ایران در اقدامی بی‌سابقه، نخستین نامه مکتوب خود به عربستان سعودی و بحرین را از طریق کویت ارسال کرد که در آن، طرح ابتکاری خود ر ابرای تأمین امنیت ناوبری در تنگه هرمز و طرحش برای برقراری صلح با تمامی همسایگانش در منطقه را پیشنهاد داده است.

این روزنامه به‌نقل از منبعی در وزارت امور خارجه ایران، نوشت: ایران دو نامه‌ را به دستیار وزیر خارجه کویت تحویل داده که توسط حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران امضا شده که در خطاب به «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی و «حمد بن عیسی آل‌خلیفه» پادشاه بحرین است.

حسن روحانی طی نامه‌ای به سران کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس و همچنین عراق درخواست همکاری آنها در طرح صلح پیشنهادی ایران برای تأمین صلح و ثبات در منطقه را مطرح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران خاطر نشان ساخت که پس از ارائه «پویش صلح هرمز» توسط ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ایشان متن کامل آن را برای سران کشورهای یاد شده ارسال کرد و در آن خواستار تشریک مساعی همه آنها در پردازش و اجرای آن شدند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала