افزایش 12 درصدی حاصلات جلغوزه در افغانستان

© Photo / MOAAافزایش 12 درصدی حاصلات جلغوزه در افغانستان
افزایش 12 درصدی حاصلات جلغوزه در افغانستان  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزارت زراعت افغانستان می‌گوید که جنگل‌های جلغوزه نُه ولایت در کشور از جمله خوست، پکتیا، پکتیکا، ننگرهار، کنر، لغمان، نورستان، کاپیسا و کابل وجود دارد که در حدود 44 هزار هکتار زمین را در بر می‌گیرد.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان اعلام کرده است که میزان حاصلات جلغوزه در سال جاری خورشیدی بین 10 تا 12 درصد افزایش یافته است.

امسال بیش از ۲۴ هزار تُن جلغوزه در افغانستان برداشت خواهد شد - اسپوتنیک افغانستان
امسال بیش از ۲۴ هزار تُن جلغوزه در افغانستان برداشت خواهد شد

این وزارت در اعلامیه‌ای گفته است که ارزیابی‌های این وزارت از جنگل‌های جلغوزه در ولایات مختلف نشان می‌دهد که در سال جاری میزان حاصلات جلغوزه به 24 هزار تُن خواهد رسید. سال گذشتۀ خورشیدی میزان حاصلات جلغوزه در کشور 23 هزار تُن اعلام شده بود.

بیشترین جنگل‌های جلغوزه در ولایت‌های خوست، پکتیا، پکتیکا، کنر، لغمان، نورستان و کاپیسا وجود دارد. به گفته‌ی این وزارت، تنها در ولایت‌های خوست و پکتیا در حدود 40 هزار نفر مصروف جمع‌آوری حاصلات جلغوزه هستند.

16 کشور جهان تقاضای خرید جلغوزۀ افغانستان را دارند.

براساس معلومات وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، افغانستان سالانه بین 23 تا 35 هزار تُن ظرفیت تولید جلغوزه را دارد. این وزارت در عین حال گفته است که براساس محاسبه‌ی قیمت کنونی، از این میزان تولید جلغوزه سالانه در حدود 1.4 میلیارد دالر نصیب افغانستان خواهد شد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала