راهپیمایی هواداران حکمتیار در کابل

© Sputnik / JAKراهپیمایی هواداران حکمتیار در کابل
راهپیمایی هواداران حکمتیار در کابل - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رهبر حزب اسلامی افغانستان امروز در جمع هوادارانش در کابل درباره ایجاد حکومت موقت سخن زد.
حکمتیار خواهان ایجاد حکومت موقت و برگزاری دوباره انتخابات شد - اسپوتنیک افغانستان
حکمتیار خواهان ایجاد حکومت موقت و برگزاری دوباره انتخابات شد

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اطلاعات روز، هواداران تیم انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» به رهبری گلبدین حکمتیار امروز (جمعه، ۱۵ قوس) در اعتراض به آنچه که تقلب‌های گسترده در انتخابات ریاست‌جمهوری می‌خوانند، در شهر کابل راهپیمایی کردند.

حکمتیار که خودش نیز در این تظاهرات حضور داشت، در یک نشست خبری گفت: تیم «صلح و عدالت اسلامی» در همکاری با سایر گروه‌های سیاسی و تیم‌های انتخاباتی اجازه نمی‌دهند که کسی با آرای «جعلی و تقلبی» به کرسی ریاست‌جمهوری تکیه بزند.

حکمتیار تأکید کرد، که در برابر تقلب ایستادگی خواهند کرد. او گفت:- "رییس‌جمهوری که از طریق تقلب و رشوت و خیانت به رأی مردم تحمیل شود، را هرگز نمی‌پذیریم".

گلبدین حکمتیار با اشاره‌ی تلویحی به تیم انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمد اشرف غنی، گفت: این تیم دست‌کم یک میلیون و ۲۰۰ هزار رأی تقلبی را در صندوق‌ها ریخته است.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری همچنان گفت: دستگاه‌های بیومتریک در بیش از دو هزار و ۴۰۰ محل رأی‌دهی نیز از سوی تیم «متقلب» تخریب و یا دزدیده شده است.

حکمتیار گفت: بیشتر این محلات مربوط به «بانک رأی صلح و عدالت اسلامی» است. به گفته‌ی او، در حال حاضر صندوق‌های خالی از این محلات در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات قرار دارد.

حکمتیار هشدار داد، که برای دفاع از حقوق خود و نیز دفاع از آرای پاک مردم از هیچ اقدامی دریغ نخواهند کرد.

 او گفت:- "این راهپیمایی آغاز اقدامات ما است، به این اکتفا نمی‌کنیم، جلو می‌رویم یکجا با سایر گروه‌ها، از هیچ وسیله‌ی ممکن و مشروعی که ما را برای رسیدن به هدف کمک کند، خودداری نخواهیم ورزید".

از سویی هم، گلبدین حکمتیار در بخشی از سخنان امروز خود به ایجاد یک حکومت موقت نیز تأکید کرد و گفت، که حکومت فعلی مانع اصلی در برابر صلح است و روندهای صلح و انتخابات باید از سوی یک حکومت موقت مدیریت شود.

به گفته‌ی او، انتخابات باید زیر نظارت یک حکومت موقت برگزار و شفافیت آن تضمین شود. او افزود:- "ما در هر صورت به یک حکومت موقت ضرورت داریم، چه برای انتخابات شفاف و چه برای تأمین صلح".

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد، که صلح در موجودیت حکومت کنونی ممکن نیست و گروه طالبان نیز با این حکومت مذاکره نمی‌کند.

در همین حال، هواداران تیم «ثبات و همگرایی» هم در ولایت بامیان دست به راهپیمایی زدند.

یادآوری می کنیم، که پیش از این هواداران تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» نیز در اعتراض به آنچه که تقلب گسترده در انتخابات خوانده‌اند، در دست‌کم ۱۰ ولایت تظاهرات کرده‌اند.

هواداران این تیم خواستار ابطال ۳۰۰ هزار رأی «غیربیومتریکی و جعلی» هستند، اما کمیسیون مستقل انتخابات در پاسخ گفته است که پیش از بررسی، نمی‌تواند آرا را باطل کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала