مودی از مسلمانان هند خواست تا به اعتراضات شان پایان دهند

© REUTERS / Yuya Shinoمودی از مسلمانان هند خواست تا به اعتراضات شان پایان دهد
مودی از مسلمانان هند خواست تا به اعتراضات شان پایان دهد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نخست وزیر هند روز یکشنبه گفت، که مسلمانان هند نباید هیچ نگرانی درباره اصلاح قانون شهروندی داشته باشند.
 شش نفر در اعتراض به قانون شهروندی در هند جان باختند - اسپوتنیک افغانستان
شش نفر در اعتراض به قانون شهروندی در هند کشته شدند

به گزارش اسپوتنیک، نارندرا مودی نخست وزیر هند روز یکشنبه در جریان سخنرانی اش در دهلی نو اعلام کرد، که مسلمانان هند نباید هیچ نگرانی در مورد اصلاح قانون شهروندی و طرح ثبت نام شهروندی این کشور داشته باشند و احزاب سیاسی مخالف در حال انتشار اخبار کذب و شایعه در این مورد هستند.

نخست وزیر هند افزود: شماری از احزاب سیاسی در حال انتشار انواع شایعات هستند و احساسات مردم را در برابر اصلاح قانون شهروندی  بر می انگیزند. مسلمانان به گمراهی کشیده می شوند. من همیشه اعلام کرده ام که هیچ کس و هیچ چیز مانع طرح های توسعه ای نخواهند شد.

وی تاکید کرد: مسلمانان هند به هیچ وجه نباید نگران باشند. اصلاح قانون شهروندی و طرح ثبت نام شهروندی شامل مسلمانان هند نمی شود و اخبار منتشر شده در این خصوص دروغ است.

یادآوری می کنیم، که در جریان اعتراضات اخیر در برابر قانون اعطای شهروندی که از ایالت آسام واقع در شمال شرق هند آغاز شد و به شهرهای بزرگ این کشور گسترش یافت، تاکنون ۱۷ معترض کشته و صد ها تن دیگر زخمی و دستگیر شده اند.

اعتراضات هند در برابر لایحه‌ای انجام می‌گیرد، که روز چهارشنبه ۲۰ قوس (۱۱ دسامبر) در این کشور به تصویب رسید. بر اساس این قانون پناهجویان کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی وارد این کشور شده‌اند می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود. مسئولان هند در باره علت این اقدام گفته‌اند که مسلمانان کشورهای همسایه تحت پیگرد نیستند.

رائول گاندی، رهبر حزب کنگره، حزب اصلی مخالف دولت هند گفت که دولت نارندرا مودی با قانون جدید شهروندی و طرح ثبت شهروندی ملی جامعه هند را دچار شکاف می کند.

پرییانکا خواهر رائول گاندی نیز در اعتراض به سرکوب دانشجویان توسط پولیس در دروازه هند، بنای یادبود قربانیان جنگ بست نشست.

مسلمانان که حدود ۱۴ درصد از جمعیت هند را تشکیل می دهند به خصوص درباره لغو خودگردانی محلی ناحیه جامو و کشمیر و حکم اخیر مراجع قضایی برای ساختن یک معبد در محل مسجدی که چندین سال پیش توسط هندوهای افراطی ویران شد، نگران هستند.

از نگاه مسلمانان و منتقدان، هر دو اقدام بخشی از برنامه های دولت کنونی در راستای برتری دادن به هندوها است.

حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی هرگونه جانبداری مذهبی را تکذیب می کند و می گوید هدف قانون جدید شهروندی کمک به اقلیت های مذهبی است که در کشورهای مسلمان منطقه سرکوب می شوند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала