ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ابراز نگرانی دیده‌بان حقوق‌بشر از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان

© اسپوتنیک - Kabul, Afghanistanابراز نگرانی دیده‌بان حقوق‌بشر از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان
ابراز نگرانی دیده‌بان حقوق‌بشر از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
دیده‌بان حقوق‌بشر در گزارش جهانی سال 2020 میلادی‌اش، از آن‌چه که تلفات «بلند و ترسناک» غیرنظامیان در جنگ افغانستان گفته‌است، ابراز نگرانی کرده‌است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، این گزارش 652 صفحه‌یی که روز سه‌شنبه (24 جدی) نشر شد، در آن وضعیت حقوق‌بشری در بیش از صد کشور جهان – به‌شمول افغانستان -  به بررسی گرفته شده‌است.

در گزارش این دیده‌بان آمده‌است که حمله‌های طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان در سال 2019 میلادی تلفات زیادی را به غیرنظامیان وارد کرده‌اند.

درگزارش آمده‌است که تلفات غیرنظامیان در عملیات‌های نیروهای امنیتی افغان و امریکا، در نیمۀ نخست سال 2019 برای نخستین بار بیشتر از تلفات برخاسته از حمله‌های طالبان بوده‌اند.

تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در سه ماه اخیر افزایش یافته است - اسپوتنیک افغانستان
تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در سه ماه اخیر افزایش یافته است

گزارش می‌افزاید که طالبان نیز دست به حمله‌هایی زده‌اند که بیشتر آن‌ها پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان – در ماه سپتمبر – بوده‌اند – حمله‌هایی که جان صدها غیرنظامی را گرفتند و صدها غیرنظامی دیگر را زخمی ساختند.

در گزارش دیده‌بان حقوق‌بشر، هم‌چنان آمده‎است که نیروهای ویژۀ افغان با حمایت سازمان استخبارات امریکا «سی آی ای» مرتکب عمل‌کردهای خودسرانه شده‌اند که تلفات غیرنظامیان را در پی داشته‌اند.

در گزارش، از عملیات قطعۀ (02) امنیت ملی افغانستان در زرمت پکتیا به تاریخ دوازدهم ماه اگست 2019 میلادی نام برده‌ شده‌است که در آن – به گفتۀ این گزارش – یازده غیرنظامی که بیشتر شان اعضای یک خانواده بودند جان باختند.

همین‌طور، گزارش افزوده‌است که طالبان عبدالصمد امیری، رئیس دفتر كمسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در ولایت غور را کشتند.

در این گزارش، آمده‌است که طالبان دست به اعدام‌ها، شکنجه‌ها و بدرفتاری‌ها در این سال زده‌اند.

در این گزارش، هرچند گفته‌ شده‌است که حکومت افغانستان در راستای کاهش شکنجه در برخی از زندان‌ها کارهایی کرده‌است، اما نتوانسته اعضای نیروهای امنیتی و شخصیت‌های برجسته سیاسی را در قبال سوء استفاده‌ها از جمله تجاوز جنسی پاسخ‌گو بسازد.

در این گزارش، هم‌چنان از ناکامی حکومت افغانستان در بازداشت کرام‌الدین کریم، رئیس پیشین فدراسیون فتبال افغانستان که متهم به آزار واذیت جنسی فتبال بازان زن است، یاد شده‌است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала