اختلاف نظر میان غنی و عبدالله بر سر آتش بس و کاهش خشونت

© Photo / ارگ اختلاف نظر میان غنی و عبدالله «آتش بس» یا «کاهش خشونت»؟
 اختلاف نظر میان غنی و عبدالله «آتش بس» یا «کاهش خشونت»؟     - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ریاست جمهوری و ریاست اجرائی دولت افغانستان درباره طرح آمریکا مبنی بر جایگزینی «آتش بس» با «کاهش خشونت» از سوی طالبان اختلاف نظر دارند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، اخیرا آمریکا در مذاکرات خود با طالبان بر «کاهش خشونت» و جایگزینی این طرح با «آتش بس» گفتگو می کند.

این اقدام آمریکا با مخالفت دولت روبرو شد. صدیقی صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری دو روز پیش در صفحه توئیتر خود نوشت: «طرح حکومت افغانستان برای آغاز گفتگوهای صلح، تامین آتش‌بس است و «کاهش خشونت» معنای دقیق نظامی، حقوقی و جنبه عملی ندارد».

با این حال، ریاست اجرائی از اجرائی شدن طرح «کاهش خشونت» استقبال کرده است. امید میثم، سخنگوی عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی دولت افغانستان به رادیو آزادی گفت: «ما قطعا مخالف آتش‌بس نیستیم، اگر آتش‌بس برقرار شود یا گام بالاتر از آن برداشته شود، جنگ متوقف شود و طالبان به این نتیجه برسند که از راه گفتگو می‌توانند به خواسته‌های‌شان برسند و بالاخره جنگ راه حل نیست، طبیعتا ما از آن استقبال می‌کنیم.

ارگ: برقراری آتشب‌س مهم است، طرح کاهش خشونت جنبۀ عملی ندارد - اسپوتنیک افغانستان
ارگ: برقراری آتش بس مهم است، طرح کاهش خشونت جنبۀ عملی ندارد

اما مساله کاهش خشونت و کم شدن جنگ اگر جزئیات و معیارها و مصداق‌هایش مشخص شود، به باور ما می‌تواند یک گام برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی باشد».

موضوع کاهش خشونت از سوی طالبان به جای آتش بس هنگامی بالا گرفت که دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر اعلام کرد که توافقنامه صلح میان این گروه و آمریکا نهایی شده است. برخی رسانه ها اعلام کرده اند که آمریکا که پیش از این آتش بس را یکی از موارد مهم توافقنامه اعلام می کرد اکنون روی کاهش خشونت با طالبان به توافق رسیده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала