ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کشف یک ستاره خون‌آشام توسط ستاره شناسان

© Photo / NASAستاره شناسان: مهتاب و زمین به گمان اغلب در داخل حلقه داغ عظیم بوجود آمده اند
ستاره شناسان: مهتاب و زمین به گمان اغلب در داخل حلقه داغ عظیم بوجود آمده اند - اسپوتنیک افغانستان
گروهی از ستاره‌شناسان، سیستم ستاره‌ای را کشف کرده‌اند که به "ستاره خون‌آشام" مشهور شده است.

به گزارش اسپوتنیک، ستاره‌شناسان در بررسی‌های خود، یک "ستاره خون‌آشام" را کشف کرده‌اند که سه هزار سال نوری از زمین فاصله دارد. آنها شواهدی از وجود یک ستاره کوتوله سفید در نزدیکی صورت فلکی کژدم یافته‌اند که یک ستاره کوتوله قهوه‌ای بسیار کوچک‌تر نیز همراه آن است.

"رایان ریدن هارپر، پژوهشگر "دانشگاه ملی استرالیا - "ANU  و سرپرست این پروژه گفت: این رویداد نادر، طغیانی از یک نواختر کوتوله است که به عنوان یک سامانه ستاره‌ای خون‌آشام شناخته می‌شود.

کوتوله‌های سفید، ستارگانی هستند که همه هیدروژن خود را می‌سوزانند؛ در حالی که کوتوله‌های قهوه‌ای، اجرامی هستند که برای سیاره بودن، بیش از اندازه بزرگ و برای ستاره بودن، بیش از اندازه کوچک هستند.

دانشمندان شرکت کننده در این مطالعه هنگام جستجو در میان اطلاعات جمع‌آوری شده توسط "تلسکوپ فضایی کپلر"  این ستاره را کشف کردند که در میان تاریکی فضا پنهان شده بود.

اگرچه این مجمع ستاره‌ای، کم‌نور و حدود یک میلیون برابر کم‌نورتر از آن است که چشمان ما قادر به دیدن آن است، اما داده‌های تلسکوپ کپلر توانستند درخششی زودگذر را به نمایش بگذارند که یک ماه به طول انجامید.

داده‌های کپلر، یک دوره 30 روزه را نشان می‌دهند که این نواختر سفید طی آن 1600 برابر درخشان‌تر می‌شود و سپس نور آن به سرعت کاهش می‌یابد تا به تدریج به روشنایی طبیعی خود بازگردد.

این درخشش، ناشی از موادی است که کوتوله سفید آنها را از کوتوله قهوه‌ای به سوی خود جذب می‌کند و این مواد به شکل یک صفحه، دور کوتوله سفید قرار می‌گیرند. این صفحه در اوج طغیان خود، به حرارت 11700 درجه سلسیوس می‌رسد.

پژوهشگران باور دارند کشف آنها که با همکاری"موسسه علوم تلسکوپ فضایی"(Stsci) و "دانشگاه نوتردام"(ND) آمریکا انجام شده، می‌تواند بینش‌های جدیدی در مورد این سامانه ستاره‌ای فراهم کند.

گام بعدی پژوهشگران این است که داده‌های تلسکوپ کپلر را با اطلاعات "ماهواره تس"(Tess) ناسا ادغام کنند.

این کار می‌تواند امکان درک سریع‌ترین انفجارهای جهان را برای ما فراهم کند. امکان دارد که ما بتوانیم رخدادهای نادری کشف کنیم که هیچ تلسکوپ دیگری امکان کشف آنها را ندارد.

این پژوهش، در مجله "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" منتشر شده است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала