ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

آمادگی طالبان برای گفت و گوهای میان افغانستانی در دوحه

© Sputnikآمادگی طالبان برای گفت و گوهای میان افغانستانی در دوحه
آمادگی طالبان برای گفت و گوهای میان افغانستانی در دوحه  - اسپوتنیک افغانستان
نمایندگان گروه طالبان در دوحه یک روز پس از امضای توافق‌نامۀ صلح با امریکا برای آغاز گفت‌وگوهای میان افغانستانی ها آمادگی می‌گیرند.
خلیل‌زاد: توافق صلح افغانستان را در مسیر صلح قرار می‌دهد - اسپوتنیک افغانستان
خلیل‌زاد: توافق صلح افغانستان را در مسیر صلح قرار می‌دهد

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، خیرالله خیرخواه عضو دفتر طالبان در قطر در این باره گفت:- "هنوز پیش از وقت است که روی نظام صحبت شود و در نشست بین افغانستانی‌ها تیم‌های مذاکره کنندۀ دوطرف روی این موضوع بحث خواهند نمود، که کدام نظام به مصلحت مردم افغانستان است و روی هرنظام که اتفاق آرا بود همان مورد تأیید خواهد بود".

این طرف در کابل نیز حکومت افغانستان برای این گفت‌وگوها آماد‌گی‌ می‌گیرد. امروز (شنبه، ۱۱حوت) در یک نشست خبری گفت که تلاش‌ها برای ایجاد هیئت گفت‌وگوکننده با طالبان آغاز شده‌است.

در همین حال، ماکس پوتزل نمایندۀ ویژۀ آلمان برای افغانستان می‌گوید، که برای گفت‌وگوهای میان افغانستانی ها، هیئت گفت‌وگوکنندۀ افغانستان باید فراگیر باشد:- "این موافقت‌نامه مهم است؛ اما یک گام اول است برای مذاکرات مستقیم بین طالبان و افغانستان است. و وقتی افغانستان گفتم به معنای یک هئیت فراگیر، متعهد، تحت ریاست حکومت است. اما این هیئت مذاکراتی باید یک آینۀ جامعه افغانستانی باشد".

برقراری آتش‌بس، آزادی بیان و رهایی زندانیان – هم از طالبان و هم از نیروهای امنیتی - از موضوعات مهم در گفت‌وگوهای میان افغانستانی ها خواهند. اما تا این‌جا، حکومت افغانستان و طالبان برسر رهایی زندانیان دیدگاه‌های متفاوت دارند.

روز گذشته، شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون سیاسی دفتر طالبان در قطر گفت که باید حکومت افغانستان، ۵۰۰۰هزار زندانی طالبان را پیش از آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان آزاد کند – چیزی که به گفتۀ او امریکا در توافق صلح تضمین کرده‌است. اما اشرف غنی امروز گفت، که در این باره تعهدی وجود ندارد صلاحیت آن بدست حکومت افغانستان است نه در صلاحیت امریکا. غنی اما گفت که این موضوع در گفت‌وگوهای میان افغانستانی ها مطرح خواهد شد.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر طالبان در قطر امروز گفت، که این گروه آماده‌است که تعهدات شان را عملی کنند:- "زنان باید در مورد تعلیم و کار شان تشویش نداشته باشند و ما حقوق کار و تعلیم شان در روشنایی اصول اسلامی تظمین می‌کنیم. حجاب اسلامی است که آن‌ها رعایت کنند و انشاالله هیچ مشکلی نخواهند داشت و تشویش نکنند".

یادآوری می کنیم، که توافق صلح امریکا و طالبان، روز گذشته (شنبه، ۱۰حوت) در دوحه امضا شد. بربنیاد این توافق‌نامه، طالبان به امریکا تعهد داده‌اند که اجازه نخواهند داد که از خاک افغانستان برعلیه کشورهای دیگر به ویژه امریکا و متحدانش استفاده شود و امریکا نیز تعهد کرده که سربازانش را در جریان چهارده ما از افغانستان خارج می‌سازد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала