ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

ارگ: در بدل رهایی زندانیان باید برای مردم نوید داشته باشیم

© Photo / ARGارگ: در بدل رهایی زندانیان باید برای مردم نوید داشته باشیم
ارگ: در بدل رهایی زندانیان باید برای مردم نوید داشته باشیم - اسپوتنیک افغانستان
مشاور ارشد رئیس جمهور می گوید که فرمان صادر شدۀ رئیس جمهور در خصوص رهایی زندانیان طالب، مشروط است.

به گزارش اسپوتنیک، فضل فضلی، مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان در صفحه تویتر نوشته است: تا اکنون هیچ زندانی طالب رها نگردیده، فرمان رئیس جمهور در رابطه به رهایی زندانیان گروه طالبان، مشروط است. اولین شرط آن؛ رهایی زندانیان بر اساس یک جدول زمانی است که چهار پنج ماه زمان خواهد گرفت.

آقای فضلی، گفته است: "با رهایی هر دستهٔ از زندانیان طالبان باید در سراسر افغانستان خشونت ها به صورت قابل ملاحظه، کاهش یافته باشد. همان طوری که ما در هفته کاهش خشونت تجربه کردیم."

رحمت الله نبیل، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
نبیل: رهایی زندانیان طالب یک «معامله شرم‌آور» است

مشاور رئیس جمهور افغانستان افزوده است که بخش عمده این زندانیان گروه طالبان 3500  تن؛ در جریان مذاکرات مستقیم با طالبان، رها می‌گردند، که تا اکنون این مذاکرات آغاز نشده است.

رییس جمهور غنی طی فرمانی، حکم رهایی 5 هزار زندانی طالبان را به منظور حسن نیت در آغاز گفتگوهای صلح با طالبان، از زندان‌های کشور صادر کرده است.

بر بنیاد این فرمان، روند رهایی 5 هزار زندانی طالبان روز شنبه آینده (24 حوت) با رهایی 1500 طالب از زندان بگرام ولایت پروان آغاز می‌شود.

آقای صدیقی گفته که 100 تن از زندانیان کسانی اند که سن شان بالا است، در وضعیت صحی بد قرار دارند و یا مدت حبس شان کم باقی مانده است.

بر بیناد فرمان رییس جمهور زندانیان که رها می‌شوند باید تعهد بسپارند که دیگر به میدان‌های جنگ برنمی‌گردند و نیز باید تمامی آنان بایومتریک شوند.

در ماده سوم فرمان آمده: بعد از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان هیات تعیین شده از جانب جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان، در هر دو هفته تعداد 500 تن از زندانیان مربوط به گروه طالبان که مجموع شان به 3500 تن می‌رسد، مشروط به این که سطح خشونت‌ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها گردند.

در فرمان رییس دفتر شورای امنیت ملی مسوولیت تطبیق این فرمان را به عهده دارد.

شایان ذکر است که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از این اقدام رییس جمهور غنی استقبال کرده و از طالبان خواسته که خشونت‌ها را کاهش دهند.

پیش از این  سهیل شاهین سخنگوی دفتر قطر طالبان گفته بود که این گروه لیست 5 هزار زندانی را به امریکا سپرده و دولت افغانستان نمی‌تواند در رهایی زندانیان جعل کند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала